Çin Lisanslı İleri Teknoloji Blok Zincir Kullanımı İçin ‘Pilot Bölge’ Belirledi

cin-Merkez-Bankasi-Baskani-STO-cinde-Yasadisi-Mali-Faaliyet-Olarak-Tanımladi-kripto-para-cryptocurrency-blok-zincir-blockchain-ico

Çin’in resmi devlet lisanslı basın ajansı Xinhua, Çin’in Hainan Eyaleti’nin ülkenin “ilk” resmi olarak lisanslı “blok zincir (blockchain) pilot bölgesi” oldu.

Hainan Resort Yazılım Topluluğu (RSC), özel bir teknoloji alanı ve yazılım parkı olan üssü ile pilot bölge arasında bir blok zincir araştırma enstitüsü ve yenilik merkezi olan çeşitli ortaklıklar bulunmaktadır.

Xinhua’ya göre, Hainan eyaleti endüstri ve bilgi teknolojileri departmanı başkanı Wang Jing, uluslararası yetenekleri Çin’e getirecek:

“Pilot bölge, dünya genelinde blok zinciri yeteneğini çekecek ve sınır ötesi ticaret, kapsayıcı finans ve kredi notu gibi alanlarda blok taşıt uygulamalarının merkezi haline gelecektir.”

Araştırma enstitüsü, RSC ile Oxford Üniversitesi’ndeki Üniversite Koleji Oxford Blockchain Araştırma Merkezi, U.K. Pekin’deki Remin Üniversitesi arasında ortak girişim olarak kuruluyor ve RSC ile özellikle kurumlara yönelik yenilik merkezi konusunda işbirliği yapacak.

Wang ayrıca pilot bölgenin “dünyadaki en iyi araştırma kurumları ve blok endüstrisindeki anahtar oyuncularla işbirliğini derinleştireceğini” belirtti.

Kripto para birimi değişimi ve tanıtımına yaptığı baskıya rağmen, Çin hem kamu sektöründe hem de özel sektörde blok zincirini desteklemeye kararlı görünmekte.

Geçtiğimiz ayın sonunda, Çinli e-ticaret devi JD.com, akıllı şehirleri teşvik ederek blok şehir ve yapay zeka (AI) kombinasyonunu kullanarak kendi enstitüsünün açıldığını duyurdu. Yine Eylül ayında, Çin Sanayi ve Ticaret Bankası (ICBC) Başkanı, bankanın blok zincir (blockchain) teknolojisi geliştirmeye odaklanacağını söyledi.

Bir Cevap Yazın