Çin, Blok Zincir (Blockchain) Şirketleri için Sağlıklı Gelişmeyi Teşvik Etmek İçin ‘Yeni Düzenlemeler Duyurdu’

ChinaBlockchain-cin-Blok-Zincir-Blockchain-sirketleri-icin-Saglikli-Gelismeyi-Tesvik-Etmek-İcin-Yeni-Duzenlemeler-Duyurdu-kripto-para-cryptocurrency-ilk-para-teklifi-ico

Çin, hükümetin kripto para (cryptocurrency) birimlerinden daha fazla yarar görmesine rağmen, blok zincir (blockchain) şirketlerinde sert bir düşüş yaşanıyor. Çin Siber İdaresi (CAC), 10 Ocak’ta “istenmeyen” içeriği ortadan kaldırmak için blok zincir (blockchain) platformlarını zorlarken, yetkililere özel depolanmış verilere erişim ve kullanıcıların kimliğini kontrol etme zorunluluğu getirdi.

“Blockchain Endüstrisinin Sağlıklı Gelişimini Teşvik Etme Kuralları”

Çin’in 15 Şubat’ta yürürlüğe giren Blockchain Bilgi Hizmeti Yönetimi Yönetmeliği, blok zincir (blockchain) teknolojisi ve ilgili hizmetlerin sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlayacak” dedi. Kuralların “ulusal güvenliği ve sosyal kamu çıkarlarını korumak, [ve] vatandaşların meşru haklarını ve çıkarlarını korumak için” oluşturulduğunu belirtti.

Çin, hükümetin ilk madeni para tekliflerini (ICO) yasakladığı ve yerel kripto para birimi borsalarının Asya ülkelerinin ekonomisinde faaliyet göstermesini engellediği 2017’den bu yana kripto para birimleri üzerinde baskı yaptı.

Ancak hükümet, kripto para birimi aleminin dışındaki birçok kullanımından dolayı dağıtılmış defter teknolojisine hoşgörülü görünüyor. Petrol, denizcilik ve tarım gibi endüstriler, Bitcoin (BTC) gibi kripto varlıklarını destekleyen teknoloji olan blok zincire (blockchain) ilgi göstermeye başlıyor.

Kullanıcılar için Sıkı Kayıt Gereksinimleri

Artık Blok zincir (blockchain) şirketlerinden, kullanıcıların elverişli olduğunu düşündüğü içeriği elimine ederken, kullanıcıları gerçek adlarıyla ve ulusal kimlikleriyle veya cep telefonlarıyla kaydetmeleri istenecek. Şirketler, devletin mevcut ulusal yasalara karşı bir tehdit oluşturduğunu veya bunlara aykırı olduğunu düşündüğü verileri derhal serbest bırakmaları beklenir. Yeni düzenlemelerin durumu:

Blok zincir (blockchain) bilgi hizmeti sağlayıcısı, bilgi içeriği güvenliği yönetimi sorumluluğunu uygulayacak ve kullanıcı kaydı, bilgilerin gözden geçirilmesi, acil durum müdahalesi ve güvenlik koruması gibi yönetim sistemlerini kurmalı ve geliştirmelidir […] Kullanıcı gerçek kimlik doğrulaması yapmazsa, blok zincir (blockchain) bilgileri servis sağlayıcı ilgili hizmetleri veremez. “

Şirketler ayrıca, katı kayıt gerekliliklerini yerine getirirken, ürün yelpazesindeki yeni güncellemeleri devlete bildirmeleri ve “sosyal denetimi kabul etmeleri” istenecektir. CAC, kurallara aykırı olduğu tespit edilen şirketlerin cezalara veya kovuşturmaya maruz kalabileceğini belirtti. Para cezaları 5.000 yuan ile 30.000 yuan arasında değişmektedir (700 ila 4.400 ABD Doları).

CAC, yeni düzenlemelerinde blok zincirleme (blockchain) endüstrisini güçlendirmek için çalıştığını iddia ediyor. “Endüstri öz disiplinini güçlendirmek, endüstri standartlarını iyileştirmek” ve diğer şeylerin yanı sıra “sektör kredi değerlendirme sistemi inşasını teşvik etmek” blok zinciri (blockchain) platformlarına rehberlik etmek niyetinde olduğunu söylüyor.

Bir Cevap Yazın