CEO; Apple, Facebook Gibi Kendi Kripto Para Birimini Yaratmayacak

CEO-Apple-Facebook-Gibi-Kendi-Kripto-Para-Birimini-Yaratmayacak-cryptocurrency-bitcoin-btc

Şirketin CEO’su Tim Cook, Apple’ın kendi kripto para birimini (cryptocurrency) oluşturma konusunda Facebook’u takip etme niyetinde olmadığını belirtti.

Para yaratan firmalar hakkında “rahat değil”

Fransız medya dergisi Les Echos ile 4 Ekim’de yayınlanan röportajda Tim Cook, Apple’ın kendi kripto para birimlerini (cryptocurrency) bırakabileceği fikrine soğuk bakıyor.

“Hayır,” dedi olasılıkla devam ederek:

“Para biriminin devletin elinde kalması gerektiğini düşünüyorum. Özel bir işletmenin modern bir para birimi oluşturabileceği fikrinden memnun değilim.”

Yorumları, Libra kripto para birimini (cryptocurrency) geliştiren hem Facebook’a hem de rakiplerine belirgin biçimde farklı bir ton veriyor.

Ödemeler alanında, Apple, Apple Pay aracılığıyla Visa, Mastercard ve PayPal gibi oyuncularla pazar payı elde etmek için çabalıyor.

Bu firmaların üçü de, bu hafta açıklanmasına rağmen, hepsinin U dönüşü olabileceğini düşündüğü açıklamalara rağmen, Libra’ya katılmak için imza attı.

Apple, Bitcoinerleri karşısına aldı

ApplePay yöneticileri ile kripto para (cryptocurrency) yatırma faizi hakkında endişelenmeye ek olarak, Cook muhtemelen hükümetlerin parayı kontrol etmesi gerektiğine inanmak suretiyle kripto para birimi (cryptocurrency) savunucularını harekete geçirecek.

Bitcoin (BTC) gibi merkezi olmayan kripto para birimlerini (cryptocurrency) destekleyenler, devletlerin ve merkez bankalarının para arzı ve reel para birimlerinin desteğini bozma biçimini eleştiriyorlar.

Ancak Cook için bunlar ekonomik araçlar için tam olarak doğru vasiler. Ve ekledi:

“Para birimi, savunma gibi, devletlerin elinde kalmalıdır – görevlerinin merkezindedir. Temsilcilerimizi, devletin sorumluluklarını üstlenmeleri için seçiyoruz. İşletmeler seçilmez – bu alana yer vermemeliler. ”

Twitter ve Square CEO’su Jack Dorsey, platforma özgü bir “Twitcoin” kripto para (cryptocurrency) için bir plan olmadığını, bunun yerine Bitcoin’i (BTC) desteklemeye odaklanacağını belirtti.

Bir Cevap Yazın