California Siber Suçlar Polisi, Kripto Para SIM Değişimini “En Yüksek Öncelik” Olarak Görüyor

Cryptocurrency Wallets hack sim swap kirpto para sim degisim

ABD yasa uygulayıcısı, kripto para birimi sahtekarlığı, güvenlik haberleri ve soruşturma bloğu KrebsonSecurity 7 Kasım’da yaptığı bir konuşmada, söz konusu “en yüksek öncelikleri” arasında “SIM değiştirmeyi” görüyor.

Yayına konuşan Samy Tarazi, Santa Barbara’da bir polis çavuşu ve siber suçla mücadeleye adanmış bir grup olan REACT Görev Gücü şefi, suçun örneklerinin sayısının dramatik bir şekilde arttığını söyledi.

“Çalınan miktarlar ve bunu elde etmede başarılı olan kişi sayısı için rakamlar muhtemelen tarihi” dedi.

SIM değişimi, SIM kartın bir mobil cihazda uzaktan ele geçirilmesi anlamına gelir – örneğin, bir operatörün müşteri veritabanına erişebilme – ve erişim elde etmek için cihaz üzerindeki kontrolü kullanarak kötü korunan özel verilere.

Tarazi şöyle devam ediyor: “SIM değişimleri için en değerli olan verilerin kripto para cüzdan giriş detayları ve cüzdan şifreleri olduğunu ve büyük miktarlarda paranın çalındığını.” söylüyor ve devam ediyor:

“Birisi 100.000 dolarlık bir soygunla karşı karşıya kaldığında bu büyük bir olay. Ancak şimdi eBay’den 99 sentlik bir SIM kart satın alan biriyle uğraşıyoruz, ucuz bir brülör telefonuna takıyor, çağrı yapıyor ve milyonlarca dolar çalıyor. Bu oldukça dikkat çekici. ”

Bölgesel Müttefik Bilgisayar Ekibi anlamına gelen REACT, Santa Barbara’da yerleşiktir ve giderek aktif olan fenomeni kontrol altına almaya çalışmaktadır.

Öyle ki, Tarazi açıklamalarına göre, SIM değişimi şu anda ekibin odak noktası haline geldi.

“Şu anda, SIM değişiminin aktif olarak gerçekleşmesi göz önüne alındığında, muhtemelen REACT’ın en yüksek önceliği” diyor ve uyarıyordu:

“Aynı zamanda, yargı bölgemizde çok sayıda kurban var.”

Kripto para cüzdanınızın güvenliğini arttırmanıza yardımcı olacak ” Kripto Para Nasıl Korunur?” başlıklı makalemize göz atabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın