Brezilya’da Kaydedilen İlk Blok Zincir (Blockchain) Özel (Exclusive) Doğum Sertifikaları

Brezilya-Kaydedilen-ilk-Blok-Zincir-Blockchain-ozel-Exclusive-Dogum-Sertifikalari-ibm

Sadece blok zincir (blockchain) teknolojisi kullanılarak kaydedilecek ilk doğum sertifikaları Brezilya’da verildi.

1 Eylül’de geçen habere göre, Álvaro de Medeiros Mendonça, doğum belgesini sicil bürosuna ihtiyaç duymadan sadece blok zincir (blockchain) teknolojisi ile kaydettiği ilk çocuklardan biri.

Düzenleme Kayıt İşlemi

Ebeveynlerin hastane tarafından teknoloji şirketi Growth Tech tarafından IBM ile ortaklaşa geliştirilen bir projeye katılmaları için davet edildiği bildirildi. Babası Waldyr Mendonça Junior, blok zincir (blockchain) teknolojisinin beş yaşından daha az bir sürede yeni doğan çocuğunu kaydetme işlemini çok daha hızlı yaptığını söyledi.

Kayıt, sanal noter hizmetleri sunan Growth Tech Noter Ledgers platformu üzerinden yapıldı. Firmanın kurucusu Hugo Pierre, girişimin doğum sertifikalarının kaydedilmesinde daha iyi verimlilik sağlamak için yeni bir çözüm aradığını söyledi.

IBM’in Latin Amerika’daki blok zincir (blockchain) lideri Carlos Rischioto, çocuk kayıt yönteminin üç aşamalı olduğunu açıkladı. Birincisi, hastane tarafından yapılan “Canlı Doğum Bildirimi”. Daha sonra ebeveynler platformda dijital bir kimlik oluşturur ve ardından bilgiler noter ofisine gönderilir ve sertifika verilir.

Rischioto, yeni platformun doğum kayıt sürecindeki bürokratik engelleri ortadan kaldıracağını ve daha verimli ve şeffaf olacağını söyledi.

Blok Zincir (Blockchain) Teknolojisi ve Tıbbi Veriler

Blok zincir (blockchain) teknolojisi, tıp alanında veri yönetimine giderek daha fazla uygulanmaktadır. Nisan ayında, Güney Koreli bir hastane blok zincir (blockchain) bazlı sağlık veri yönetimi çözümü oluşturmak için blok zincir (blockchain) tıbbi veri pazarı Longenesis ve biyoteknoloji şirketi Insilico Medicine ile ortaklığa girdi.

Longenesis’in, Gil Medical Center’ın hastaların özel verilerini yüklemesi, saklaması ve yönetmesi ve hastaların verilerini kontrol etmesine ve erişmesine izin vermesi için güvenli bir platform sağlayacağı bildiriliyor.

Bir Cevap Yazın