Brezilya Yatırım Fonu [Dolaylı Olarak] Yeşil Işık Yaktı ve Bitcoin Satın Aldı

Brezilya’nın menkul kıymetler düzenleyicisi olan Comissão de Valores Mobiliários’un (CVM), türevlerini ve yabancı fonları satın alarak, kripto para birimi ekosistemine paralarını dolaylı olarak koyması için yatırım fonlarını yetkilendirdiği bildiriliyor.

Brezilya Fonları Artık Kripto Para için Kazanç Sağlayabilir

Brezilya Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan ve yerel haber bülteni ‘Bitcoin Portal’ tarafından sunulan bir genelgeye göre, fonlar işlem gördükleri yerde düzenlendiği sürece bölgelerinde işlem gören “diğer varlıklara” da yatırım yapabilirler.

Bültenin haberine göre, yatırım fonları, portföyü esas olarak Bitcoin, Etherum ve Litecoin gibi kripto paralardan oluşan bir yabancı fonda hisse satın alabilir.

Maliye Bakanlığı, para aklama ya da diğer yasadışı faaliyetlerin bu alanda var olması nedeniyle, fonlar kripto para birimindeki ürünlere düzenlenmiş borsalar yoluyla yatırım yapmalıdır. Bu platformların, “bu tür yasadışı uygulamaları kısıtlamak için yetkileri olan düzenleyici kurumların denetimine” tabi tutulması gerektiğini de ekledi.

Ayrıca, hileli ICO’lar tarafından çıkarılan koin satın alımlarından kaçınmak için kripto para satın almadan önce fonların bazı önlemler alması gerektiğini de vurguladı.

Düzenleme, teknolojilerinin “herhangi bir kullanıcı tarafından şeffaf, erişilebilir ve doğrulanabilir” olup olmadığını ve belirtecin yeterli likiditeye sahip olup olmadığını doğrulamayı içeren altı temel önlemi ortaya koymaktadır.

İlginç bir şekilde, fonların “çıkar çatışmaları yaratan düzenlemeler veya şifrelemesinin yayıncısı veya destekleyicisi üzerinde aşırı güçlerin yoğunlaşması veya agresif satış tekniklerinin kullanımı” olup olmadığını kontrol etmesi gerektiğini de söyledi.

Hükümetin sunduğu genelgede, her bir kriptometrenin “doğru fiyatını” değerlendirmenin zor olabileceğini de belirtiyor:

“Bu anlamda olası bir parametre, bağımsız üçüncü taraflarca hazırlanan küresel olarak tanınan fiyat endekslerinin kalıcı olarak açıklanmasını içeren kripto varlıklara yapılan yatırımdır.”

Daha önce yayınlanan bir genelgede, CVM’deki kurumsal yatırımcı ilişkileri sorumlusu Daniel Maeda, net yatırım fonlarının doğrudan kripto para yatırımlarına izin vermediğini açıkladı. Paralarını kripto para birimi ekosistemine CVM başına koyan yatırım fonları, sert forklanmalara ve airdrops faaliyetlerine nasıl yaklaşacaklarını da açıklığa kavuşturmak zorunda kalacaklardır.

Brezilya Bitcoin Konusunda Temkinli

Brezilya hükümeti, Brezilya’nın en büyük bağımsız aracılık kuruluşu olan Grupo XP’nin, bu yılın sonuna kadar bir Bitcoin ve Ethereum ticaret platformunu başlatmayı planladığını belirttiği bir dönemde, kripto parayla ilgili işletmeleri giderek daha fazla destekliyor.

Brezilya’nın tekelleşme karşıtı denetleyicisi, Ekonomik Savunma İdari Konseyi (CADE), bankaların operasyonlarını kısıtlayarak ülkedeki kripto para değişimi işlemlerine kasıtlı olarak zarar verip vermediğine ilişkin bir soruşturma başlattı.

Hükümetin görünüşte kripto para birimi karşıtı tutumuna rağmen, bu yılın başlarında da yerel kripto para birimi takaslarını işleyişi ile ilgili daha fazla bilgi edinmek ve kara para aklama konusundaki potansiyel kullanımını incelemek için, kripto para değişim borsalarına 14 maddelik bir anket gönderdi.

Brezilya hükümetinin kripto para birimlerini resmi bir yönetmelikle tanımaları hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Siz de görüş ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın