BMW, General Motors, Ford Otomobillerde Blok Zincir (Blockchain) Ödemelerini Test Etmeye Başlayacak

BMW-General-Motors-Ford-Otomobillerde-Blok-Zincir-Blockchain-odemelerini-Test-Etmeye-Baslayacak-mercedes

Beş büyük otomobil üreticisi – BMW, General Motors, Ford, Renault ve Honda – gelecek ay ABD’de bir blok zincir (blockchain) araç tanımlama ve ödeme sistemini test etmeye başlayacak.

Otomobil üreticileri kendini ödeyen arabaları, dijital kimlikleri öngörüyor

Nikkei Asian Review 14 Ekim’de yaptığı açıklamada, ortaklığın Mobility Open Blok Zincir (Blockchain) Girişimi kapsamında geliştirilen araç kimliği sistemini test etmeyi hedeflediğini bildirdi. Projenin bir parçası olarak, araçlara mülkiyete, hizmet geçmişine ve aracın özel donanım olmadan otomatik olarak ücret ödemesine izin veren bir cüzdanla bağlantılı dijital kimlikler atanmıştır.

Birliğin sistemin bağlı elektrikli araçlara uygulanmasını öngördüğü, bu nedenle geçiş ücretlerinin, bakım ve dinlenme durdurma alımlarının, örneğin araba aküsünü şarj etmek için takıldığında otomatik olarak kaydedilip ödenebileceğini öngörüyor.

Mercedes otomobillerde blok zincir (blockchain) işlemlerini de test ediyor

Eylül ayında, Mercedes-Benz ana şirketi Daimler AG ve makine mühendisliği firması Dürr AG, blok zincir (blockchain) yazılım firması R3’ün Marco Polo ticaret finans ağında pilot bir işlem gerçekleştirdi.

Otomobil üreticisi, Ağustos ayında, Frankfurt bankası ve Commerzbank ile ortaklaşa kamyonlarla yapılan ödemeleri işlemek için blok zincir (blockchain) tabanlı makineyi de test etti.

Hintli otomobil üreticisi Tata Motors, yeni başlayanlar için başlatılan bir programın parçası olarak blok zincir (blockchain) çözümlerini kendi iç süreçlerine entegre etmek istiyor. Firma tarafından öngörülen blok zincir (blockchain) tabanlı çözümler arasında bir park yeri pazarı, talep tahmin algoritması ve yakıt kalitesinin gerçek zamanlı izlenmesi yer alıyor.

Bir Cevap Yazın