BM Paneli: Kuzey Kore, Asya Kripto Borsalarından 571 Milyon Dolar Çaldı

north-korea-BM-Paneli-Kuzey-Kore-Asya-Kripto-Borsalarindan-571-Milyon-Dolar-caldi-kripto-para-cryptocurrency-blok-zincir-blockchain-hack-exchange

BM Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore’nin ekonomik yaptırımlardan kaçınmak ve döviz elde etmek için siber saldırıları ve blok zinciri (blockchain) teknolojisini kullandığını duyurdu. Saldırıya uğrayan yaklaşık 670 milyon dolarlık döviz ve kripto para (cryptocurrency) birimi cinsinden kazanç elde etti; uzmanlar, Güvenlik Konseyi’nin Kuzey Kore yaptırım komitesine konseyin yıllık raporu önünde bulunduğunu söyledi.

Kripto Borsaları ve Finansal Kurumlar Hacklendi

Pyongyang, ABD’nin talebi üzerine BM’nin nükleer ve füze programlarına uyguladığı bir dizi ekonomik yaptırımdan etkileniyor. Ambargo, Kuzey Kore’nin önemli bir döviz kazananı olan kömür ihracatını engelledi.

Panelin raporunu aldığını iddia eden Nikkei Asian Review’e göre, Kuzey siber, 2015’ten 2018’e kadar denizaşırı finansal şirketlere saldırdı ve izlerini kapatmak için blok zincir (blockchain) teknolojisi kullandı.

Panel, Ocak 2017 ile Eylül 2018 arasında, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin Asya’da kripto para (cryptocurrency) birimini en az beş kez başarıyla hackledi ve toplam 571 milyon dolar zarar verdi. Saldırıların, uzman bir askeri birlik tarafından gerçekleştirildiği ve şu anda Kuzey Kore hükümet politikasının çok önemli bir parçası olduğu anlaşılıyor.

Panel etkilenen ticaret platformlarına isim vermedi ancak Japon kripto para borsası Coincheck’in Ocak 2018’de bir saldırı sırasında 530 milyon dolar değerinde NEM kripto para (cryptocurrency) biriminin çalındığını bildirdi. Geçtiğimiz yılın eylül ayında Japonya’da faaliyet gösteren bir kripto para borsası olan Zaif’e yapılan bir başka siber saldırı 60 milyon dolarlık bir mali delik bırakmıştı.

Güney Kore’de, 10 milyondan fazla e-ticaret platformu kullanıcısı olan Interpark, kişisel bilgilerini siber saldırılarda çalındı. Hacker’lar, çalınan verinin iadesi karşılığında 2,7 milyon dolarlık fidye istediler. Güney Kore hükümeti, saldırıların Kuzey Kore tarafından yapıldığına ve BM’nin uzman panelinin yabancı para elde etme amaçlı olduğuna ikna olduğuna inanıyor.

Ekonomik Yaptırımlardan Kaçınmak

BM panelinde birkaç gün içinde resmi olarak sunulması gereken raporunda:

[Kripto para birimleri (cryptocurrency)], Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin, izlemenin zor olması, birçok kez aklama yapabileceği ve devlet düzenlemelerinden bağımsız olmaları nedeniyle yaptırımlardan kaçınma yollarını sunmaktadır.”

Uzmanlar, Kuzey Kore hükümetinin 2016’dan bu yana hackten haksız bir fon havuzu oluşturduğuna dikkat çekti. Taraf Devletlerin “Kuzey Kore’nin siber saldırılar hakkında diğer hükümetlerle ve kendi finansal kurumlarıyla sağlam bilgi alışverişini kolaylaştıracak yeteneklerini artırmalarını önerdi.” Kuzey’in yaptırımları aşmasını engellemek ve önlemek amacıyla.

Nikkei Asian Review, Kuzey Kore’nin ekonomik yaptırımları aşmak için sanal paraların anonimliğini kullanmakla suçlandığını da belirtti. Örneğin, blok zinciri (blockchain) kullanarak gemi satın alan ve satan Hong Kong merkezli bir şirket olan Marine Chain’in, Kuzey Kore’ye Eylül 2018’de kapatılıncaya kadar kripto para (cryptocurrency) birimi sağladığına inanılıyor.

Bir Cevap Yazın