‘Blockchain Big Data Management’ Platformu ile ABD Hava Kuvvetleri Ortaklığı

us-air-force-Blockchain-Big-Data-Management-Platformu-ile-ABD-Hava-Kuvvetleri-Ortakligi-blok-zincir-akilli-kontrat-smart-contract

Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri (USAF) blok zincir (blockchain) büyük veri yönetimi girişimi Constellation ile ortak oldu.

27 Ağustos’ta yayınlanan bir Constellation basın açıklamasına göre, girişim USAF ile bir çalışma sözleşmesi imzaladı. ABD Hava Kuvvetleri, ortaklığın kapsamını aşağıdaki ifadede daha iyi açıklamaktadır:

Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı ve AFWERX, Küçük İşletme İnovasyon Araştırma sürecini, deneyimi hızlandırmak, potansiyel başvuru sahiplerinin havuzunu genişletmek ve bürokratik ek yükü azaltmak amacıyla kolaylaştırmak için ortak oldu.”

“Savunma silahları için büyük ihtiyaç”

Constellation’daki İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Benjamin Diggles -ortaklıktan sorumlu olan – USAF’ın uçaklar, İHA ve uydular gibi güvence altına alınması gereken birçok veri kaynağına sahip olduğunu da ekliyor.

Ayrıca “anında sorgulanabilecek temiz ve konsolide verilerin savunma silahları için büyük bir ihtiyaç” olduğunu da ekliyor.

Farklı kaynaklardan gelen veriler kopuktur, karmaşıktır ve adli tıp, planlama ve toplamanın ele alınması için önemli bir insan gücü gerektirir. Constellation, hem eski hem de gelecekteki veri türleriyle entegre edilebilecek ölçeklenebilir ve merkezi olmayan güvenli bir veri yönetimi platformu sağlayabileceğini söylüyor. Şirket ayrıca şunları iddia ediyor:

Constellation, yalnızca Hava Kuvvetleri veri hatlarına şifrelemeyle değil, aynı zamanda denetim izlerini ve herhangi bir veri kaynağının durumuna canlı bir genel bakış sağlar.”

USAF ayrıca tedarik zincirini güvence altına almak için kullanılacak blok zincir (blockchain) tabanlı bir platform sağlamak için akıllı sözleşme (smart contract) girişimi SIMBA Zinciri ile ortaklık kurdu.

Bir Cevap Yazın