BitMEX Davasının DeFi Protokollerine Etkisi

BitMEX-Davasinin-DeFi-Protokollerine-Etkisi

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) ve Adalet Bakanlığınca dün BitMEX kripto para borsasına karşı başlatılan kara para aklama ve KYC davaları sonrasında bir çok kişi merkeziyetsiz borsalarına (DEX) ne gibi yaptırımlar olabileceğini merak etmeye başladı.

BitMEX borsasının suçlandığı kara para aklama (AML), müşterini tanı (KYC) kriterlerini yerine getirmediği ve bankacılık gizlilik yasalarına (BSA) uymadığı gerekçesi ile içerisinde yöneticilerinin de olduğu bir çok isme suçlama yönlendirildi.

Son günlerde özellikle UniSwap’ın çıkışı ile kripto para takasları için DeFi projelerine ciddi bir talep oluştu. Tamamen anonim ve merkeziyetsiz işlem yapılabilen merkeziyetsiz borsalar (DEX) BitMEX davası sonrasında neler olabileceği konusunda bir belirsizlik yaşanmaya başladı.

BitMEX’in suçlamaya maruz kaldığı tüm konuların DeFi projeleri için zaten geçerli olmadığı göz önüne alındığında merkeziyetsiz borsalar için ne gibi yaptırımların olabileceğini yatırımcı ve blockchain danışmanı  Adam Cochran bir twitter floodu ile DeFi projelerine olabilecekleri inceledi.

Devletin, belli merkezlerinin olmaması nedeniyle merkeziyetsiz borsalara (DEX) kapatılamayacağını belirten Adam Scochran, yönetici anahtarlarının bulunduğu geliştiricilerin ve site ara yüzlerinin olduğu alan adları ve sağlayıcılarının hedef alınabileceğini belirtti.

Not: Bu yazıda yatırım tavsiyesi verilmemiştir ve beklentiler Paranfil’in görüşleri değildir.

Kripto paralar ile ilgili son dakika haberlerinden anında haberdar olmak için Telegram sayfamızı takip edebilirsiniz. https://t.me/paranfil

Bir Cevap Yazın