Bitcoin’in Yaratıcısı Kim?

Yakın zamanda hızla artan değeriyle dikkatleri üzerine çeken Bitcoin kim tarafından yaratıldı? Bu soru herkesin kafasını kurcalamakta. İşte cevabı:

Bitcoin 2009 senesinde Satoshi Nakamoto isimli birisi tarafından yaratılmış gibi gözükmektedir. Ancak Satoshi Nakamoto gerçek birisi değildir. Bu Bitcoin’i yaratan kişi ya da kişilerin kullandığı bir takma addır. Satoshi Nakamoto’nun gerçekte kim olduğu hala gizliliğini korumakla beraber ortaya atılmış bir çok birçok iddia vardır. Bu iddiaların bazıları şunlardır:

  • Nick Szabo

Bilgisayar mühendisliği profesörü olan Szabo, 1998’de ‘bit gold’ üzerine yazdığı bir makale ile dikkatleri üzerine çekmişti. 90’lı yıllarda takma adlar kullanarak bazı makaleler de yazdığı bilinen Szabo 2013’de bir blog yazısına konu olunca tekrar gündeme geldi. Ancak kendisi 2014 yılında bu iddianın asılsız olduğunu belirtti.

  • Dorian Nakamoto

2014 yılında Newsweek dergisinde çalışan bir gazeteci Amerika’da yaşayan Japon bir adamla tanıştı. Bu olayı ilginç kılan husus ise adamın doğum adının Satoshi Nakamoto olmasıydı. Bir fizikçi olan Nakamoto, bir dönem bilgisayar mühendisliği de yapmıştı. Bitcoin Makalesine göre Nakamoto Bitcoin’i bulup sonra başka insanlara devrettiğini kabul etmişti. Ancak daha sonra o sorunun başka bir projesi için geldiğini sandığını söyleyen Nakamoto, Bitcoin hakkında hiçbir bilgisinin olmadığını söyleyip iddialara sonlandırmış oldu.

  • Ross Ulbricht

Bitcoin’in en yaygın kullanıldığı alanlardan biri olan illegal e-ticaret sitesi olan Silk Road’un kurucusu Ross Ulbricht 2013 yılında iki matematikçi Dorit Ron ve Adi Shamir’in bir makalesine konu olmuştu. Bu ikili makalelerinde Ulbricht’in Bitcoin’in kurucusu olduğunu iddia ettiler. Ancak daha sonra bu iddialarından vazgeçtiler.

  • Elon Musk

Adı çılgın projelerle anılan dünyaca ünlü girişimci Elon Musk, en son Tesla ve SpaceX’le gündeme gelmişti. Bu kadar popüler olan bir girişimcinin Bitcoin konusunda adının anılması hiç de sürpriz olmazdı. Ancak kendisi 28 Kasım 2017’de attığı bir tweet’le bu iddiaları asılsız olduğunu söyledi.

Bir Cevap Yazın