Bitcoin Yatırım Ortaklığı Hisseleri %80 Düşüş Yaşadı, Yatırımcılar Yüksek Ücretlerden Şikayetçi

Bloomberg’in 2 Ekim tarihli haberinde, Bitcoin’in (BTC) 2017 yılındaki fiyat artışından bu yana, Amerikada bulunan, Grayscale Bitcoin Yatırım Ortaklığı’ndaki (GBTC) “tek başına” Bitcoin (BTC) yatırım güveninin net varlık değerine nazaran en düşük seviyesini gördü.

GBTC’nin arkasında yer alan Grayscale Investments Inc.’in, yönetim altındaki varlıklarda 1,5 milyar dolar olduğu ve dünyanın en büyük kripto para varlık yöneticilerinden biri olduğu bildiriliyor. GBTC, amacı BTC pazar fiyatını takip etmek olan, açık uçlu bir güven garantörü olmak.

Bloomberg’e göre, GBTC’nin hisseleri, geçtiğimiz Aralık ayında Bitcoin’in neredeyse 20.000 dolara ulaşmasından bu yana yaklaşık % 80 düşüş gösterdi. Düşüş, aynı zaman dilimi boyunca yaklaşık % 66 oranında düşüş gösteren BTC fiyatının düşüşünü takip etti.

Bazı yatırımcılar, GBTC’nin düşüş eğiliminin bir kısmını komisyon ücretlerindeki yükseklikten kaynaklandığını düşünüyor, çünkü şirket, her 1000 dolarlık yatırım için 20 dolar ya da yüzde iki ücret alıyor. Buna karşılık, ortalama yatırım fonu gideri oranı yaklaşık % 0,59’dur.

TF Global Markets U.K. Ltd. Baş Pazar Analisti Naeem Aslam

Finansal hizmetler firması TF Global Markets U.K. Ltd.’de baş pazar analisti Naeem Aslam, Bloomberg’e “bu fonlar için harcama oranlarının çılgınca olduğunu ve mevcut Bitcoin fiyatının daha fazla sorun yarattığını” söyledi.

Daha önce, Cointelegraph, kurumsal yatırımcıların 100,000 dolardan fazla kripto para birimi işlemlerinde yüksek net değerli bireylerin yerini aldığını bildirdi. Geleneksel yatırımcılar ve yatırım fonlarının özel işlemlerle 220 milyar dolarlık kripto pazarında daha fazla yer aldıkları bildirmişti. Aynı zamanda, madenciler piyasa hareketlilikleri sırasında onları tutmak yerine düzenli kripto para satışları yapmaya başladılar.

Geçen ay Chainalysis, BTC yatırımcılarının ve spekülatörlerinin yaz boyunca pozisyonlarını korurken, piyasaların genel olarak daha istikrarlı hale geldiğini ortaya koyan bir çalışma yayınladı. Yaz aylarında, parasal büyüklüklerin “aşırı derecede istikrarlı” olduğu ve spekülasyon için BTC’nin tutarının Mayıs ayından Ağustos ayına kadar mevcut BTC’nin %22’sinin sabit kaldığını gösterdi. Yatırım için tutulan BTC miktarı da aynı dönemde %30 civarında istikrar gösterdi.

Bir Cevap Yazın