Bitcoin Ödemelerinde Büyük Düşüş Yaşandı

bitcoin btc ödeme steam microsoft

Reuters tarafından bildirilen Chainalysis tarafından yapılan bir araştırmaya göre, ticari ödemeler için Bitcoin (BTC) kullanımı bu yıl önemli ölçüde azaldı.

Çalışmayı hazırlamak için, Chainalysis’in 17 Bitcoin ödeme işlemcisi araştırdığını bildirildi. Büyük ödeme işlemcileri tarafından ele alınan Bitcoin (BTC) miktarı, yılın başından Eylül ayına kadar neredeyse yüzde 80 oranında azaldı.

Münferit ödeme işlemcilerinin rakamlarının analizinde düşüş eğilimi görülüyor. Kanada firması Coinpayments‘da, veri bloğu analiz sitesi OXT’den alıntı yaparak, işlemlerin değeri Ocak ve Ekim 2018 arasında yarıdan fazla düştüğünü belirtti. Araştırma firması Autonomous Next‘in fintech stratejisinin global direktörü Lex Sokolin, “Bitcoin ödemeleri işlenmesi yavaş ama tutarlı bir düşüş görüyor” dedi.

Ödemeler için kullanılan lider kripto para birimiyle ilgili kapsamlı veriler, ticari ödemeler için kullanılmasıyla birlikte diğer para birimleriyle yapılan işlemlerin yaygın olarak kullanılmasından dolayı tutarlı değildir.

Chainalysis Bitcoin’in (BTC) gittikçe artan istikrarını kabul etmesine rağmen, Bitcoin ödemelerinin değeri 427 milyon dolardan Eylül 2018’de 96 milyon dolara düştü.

Birçoğu Bitcoin ’nin (BTC) bu yılki göreceli istikrarının, hem bireyler hem de ticari kuruluşlar tarafından bir ödeme yöntemi olarak ana akım dağıtımına yol açacağına inanırken, bazı finansal firmalar ve kripto girişimcileri istikrarın yeterli olmadığını düşünüyor.

Londra merkezli finans şirketi UBS‘de bir strateji uzmanı olan Joni Teves, Reuters’e Bitcoin’nin (BTC) daha hızlı ve daha ucuz olması gerektiğini ve ayrıca bir varlık üzerinde daha açık kuralların geliştirilmesinin kullanıcılara bir meşruiyet hissi vermesine yardımcı olacağını belirtti.

Daha önce Bitcoin’i (BTC) kabul eden bazı büyük şirketler, ödeme yöntemi olarak kripto para biriminden geri döndüler. Microsoft, Ocak ayında, yaklaşık üç yıl sonra Bitcoin’i (BTC) kabul etmeyeceğini açıkladı. Bununla birlikte, kendi adımlarını attıktan sonra şu pozisyonu belirtti:

“Daha düşük Bitcoin miktarlarının müşteriler tarafından kullanılabilir olmasını sağlamak.”

Oyun platformu Steam de, Aralık 2017’de Bitcoin (BTC) ödemelerini kabul etmeyi bıraktı. Para birimi 450 dolar civarında işlem gördüğünde Bitcoin‘i kabul etmeye başladıktan bir yıl sonra. Sektör oyuncuları, volatilite ve düzenleyici belirsizlik konusundaki endişelerin yanı sıra, artan işlem ücretleri ve yavaş işlem hızlarını daha geniş çapta benimsenme önündeki engeller olarak görüyor.

Sizce Bitcoin’in (BTC) ödeme aracı olarak kullanılabilmesi için ne gibi düzenlemeler gerekmektedir?

Siz de görüş ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın