Bitcoin Kimin?

bitcoin-kimin-btc-satoshi-nakamoto-blok-zincir-blockchain

Bitcoin (BTC) ilk olarak 2008 yılında Satoshi Nakamoto isimli kişi veya kişiler tarafından tanıtıldı. Tanıtım yazısında Bitcoin’in genel amacı ve matematiksel formülü yer almaktadır.

Bitcoin’in ortaya çıkmasına neden olan kişi – her ne kadar kesin olarak bilinmesede – tanınmaktadır. Fakat Bitcoin sistemi gereği bir merkeze veya bir kişiye bağlı bir sistem değildir. Bitcoin blok zincir (blockchain) denilen ekosistemdir ve bu ekosisteme bağlı herkes, madencisi, yatırımcısı ve kullanıcısı Bitcoin ekosisteminde söz sahibidir.

Bitcoin’in Sahibi Kimdir?

Bitcoin tüm işlemlerin kripto olarak muhafaza edildiği ve herkesin bu bilgilere ulaşabildiği bir blok zincire bağlıdır. Belli bir merkezi bulunmamaktadır.

Sistemin kapatılması ve büyük çaplı değişimlerin yapılabilmesi imkansızdır. Sadece geliştiriciler ufak iyileştirmeler yapabilmektedir.

Bitcoin Sistemine Saldırı Yapılabilir Mi?

Bitcoin sistemi blok zincir (blockchain), işlemlere ait dataların madenci adı verilen dünyanın farklı yerlerindeki binlerce farklı cihaz üzerine dağıtılmıştır.

Saldırı yapmak, bütün bilgilerin farklı cihazlarda olması nedeniyle imkansız bir haldedir.

Bitcoin müdahale edilemez ve değiştirilemez bir sistem olması nedeniyle bankalara olan güvenin azalması ile daha cazip bir hal almıştır.

 

Bir Cevap Yazın