Bitcoin Halving Nedir?

bitcoin-halving-nedir-ne zaman-gerceklesecek-btc

Bitcoin (BTC) madencilik ile üretilen ve blockchain temelli bir kripto para birimidir. Bitcoin (BTC) madencilerin çözdükleri her blok başına aldıkları Bitcoin ödülleri ile üretilemektedir. Madenciler Bitcoin üretimi yanı sıra blockchain ağı üzerindeki işlemlerin de gerçekleşmesini sağlamaktadırlar.

Blockchain ağı Bitcoin kripto para biriminin temelini oluşturur ve tüm işlemler blockchain ağına bağlı madenciler sayesinde yapılmaktadır.

Bitcoin (BTC) blockchaini ilk olarak Satoshi Nakamoto (Bitcoin teknolojisinin kurucusu olarak bilinen kişi veya kişiler) tarafından 31 Ekim 2008 tarihinde başlatılan “Genesis Block” ile başlatılmıştır. Devamındaki bütün bloklar madenciler tarafından bu blok üzerine yazılmıştır.

Halving kelime anlamı olarak “yarılanma”dır. Madencilerin blok başına aldıkları ödül miktarının yarılanması demektir.

Bitcoin 2008 yılında başladığı blok zinciri ile, blok çözen madencilere 50 BTC blok vermekteydi. Bitcoin ekosisteminde kullanıcı ve madenci sayısındaki azlık nedeniyle ve Bitcoin projesine güvenen ilk kullanıcıların ödüllendirilmesi için ilk dönem blok başı ödül yüksek tutulmuştu.

Bitcoin üretilecek birim adedi belli olarak yola çıktı. Toplamda 21.000.000 BTC üretilecektir. Bu üretimin yavaşlatılması amacı ile blok başı ödüllerinin zamanla düşürüleceği bir yazılım ile başlanmıştır.

Bitcoin Halving Tarihçesi

Bitcoin blockchain ağında madenci sayısının artacağı ve işlemlerin artacağı ön görülmüş olup ilerleyen süreçlerde bu blok başı ödülde “Halving” yani yarılanmaya gidilecektir.

Bitcoin madenciliğinde ilk dönem 50 BTC olan blok başı ödül, 2012 yılında yapılan ilk Halving işlemi ile 25 BTC olmuştur. Yaklaşık olarak her 4 yılda bir gerçekleşen Bitcoin Halving son olarak 2016 yılında gerçekleşmiştir. Blok başı 25 BTC olan ödül 12,5 BTC ödüle düşürülmüştür.

Bitcoin Halving Ne Zaman?

Bitcoin Halving işlemi her 4 senede bir gerçekleşmektedir ve en yakın Bitcoin Halving 630000. blokta gerçekleşecektir. Blockchain ağının bu blok sayısına ulaşması için verilen tarih Mayıs 2020 tarihidir. Bu tarihte gerçekleşecek Bitcoin Halving ile blok başı ödül 6,25 BTC olacaktır.

Bitcoin Halving’in Bitcoin Fiyatına Etkisi Ne olur?

Bitcoin ağında yapılan daha önceki tüm Halving işlemlerinde Bitcoin fiyatı artış göstermiştir.

2012 yılında yapılan ilk Bitcoin Halving ile Bitcoin’in değeri 202 ABD doları seviyesinden artarak 1000 ABD dolarının üstüne çıkmıştır.

2016 yılında yapılan Bitcoin Halving öncesi 640 ABD doları seviyesindeki Bitcoin, 2017 Aralık ayında 1000 ABD dolarını geçmiş ve aynı yılın Mayıs ayında 20000 ABD dolarını aşarak en yüksek değerine ulaşmıştır.

2020 yılında gerçekleşecek Bitcoin Halving ile Bitcoin fiyatının önceki rekorunun da üstünde bir değere ulaşması beklenmektedir.

Bir Cevap Yazın