Bitcoin Durgunken Filecoin Bir Gecede %25 Arttı

Protocol Labs’in eşler arası dosya depolama ağının yerel belirteci yükseliyor.

Bitcoin ve Ethereum gibi büyük kripto para birimleri bu hafta takipçilerinde hayal kırıklığı yaratırken, Filecoin %25’lik bir gecelik fiyat artışıyla ilk 20’ye girdi. Şimdi 126 dolarlık bir fiyatla işlem görüyor.

Filecoin, Protocol Labs’in yeni merkezi olmayan dosya paylaşım protokolünün yerel belirtecidir. Amazon, Microsoft veya Dropbox gibi bulut depolama devlerinin potansiyel bozulabilirliğine karşı bir tür blockchain tabanlı çözüm gibi.

FIL belirtecini kullanarak, ağ üyeleri, dijital dosyalarının ve verilerinin blok zincirinde güvenli bir şekilde saklanmasını sağlamak için depolama madencilerine ödeme yapabilir .

Bu ayın başlarında, kripto yatırımı devi Grayscale, Filecoin’in bir güven haline getirilecek en son kripto para birimlerinden biri olacağını duyurdu. Filecoin, her zaman popüler olan Bitcoin Trust’ın saflarına katılacak .

O zamandan beri, merkezi olmayan finans (DeFi) oracle hizmeti Chainlink, Filecoin’in artık Ethereum gibi akıllı sözleşme özellikli blok zincirleriyle entegre edilebileceğini duyurdu .

Bu arada Bitcoin’de…

Bitcoin hayranları ve sahipleri, Perşembe günü bir gecede %10’dan fazla düşüş yaşadıktan sonra bir hafta geçirdi. O zamandan beri fiyatı stabilize oldu ve madeni para şimdi $54.4K fiyatla işlem görüyor.

Sadece bu kez, Bitcoin $60K bir fiyatın üzerine çıkarak, $61.7K ile tüm zamanların en yüksek vurgununa sahip oldu.

Crypto’nun en sevdiği boğa, 60.000$ eşiğini geçti ve bu ay 4 kez geri çekildi, sanki yolu dikkatlice araştırıyormuş gibi, bir dönüş yapmadan ve diğer yönde koşarak Perşembe günü 50.857$’lık bir düşüş yaşadı.

Oyun bazında bir döküm

Analistlerin, ABD ekonomisinin toparlanmaya başladığına dikkat çekmesiyle, Bitcoin’in fiyatı geçen hafta sonundan bu yana istikrarlı bir şekilde geriledi. Sonuçta Bitcoin, ABD dolarının hegemonyasına karşı bir önlemdir.

Ethereum da zorlu bir yolculuk geçirdi. Bugün, bir gecede %2.78’lik toparlanmaya işaret eden token 1.683$’dan işlem görüyor, ancak yine de 1 ay önce 20 Şubat’ta belirlenen 2.000$’lık ATH’den çok uzakta. Perşembe günü ayın başlangıcından bu yana en düşük noktasına ulaştı. Bir noktada fiyat 1.560 dolara düştü.

Elon Musk’ın Bitcoin fiyatı üzerindeki etkisi azalıyor. Çarşamba günü Tesla CEO’su, Tesla’nın elektrikli arabaları için Bitcoin’i ödeme olarak kabul edeceğini tweetledi. Haber, Bitcoin’in piyasa değerine 100 milyar dolar ekledi, ancak bu yılın başlarında Tesla’nın 1.5 milyar dolarlık Bitcoin satın almasıyla ilgili haberlerin aksine, Elon etkisi bu sefer daha kısa yaşandı.

Yine de dün Bitcoin Borsası Yatırım Fonları için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile 7 yüksek profilli başvuru olduğu haberleri, para birimine kurumsal ilginin hala tüm zamanların en yüksek seviyesinde olduğunu gösteriyor.

Kripto’nun sadık katmanı için zorlu bir hafta oldu, ama işler iyiye gidiyor…?

Bir Cevap Yazın