Bitcoin (BTC) Fiyatı Ne Olur?

Bitcoin-price-Bitcoin-BTC-Fiyati-Ne-Olur
Bitcoin (BTC) Fiyatının Yükselişi

Bitcoin (BTC), 2009 yılında Satoshi Nakamoto isimli kişi veya kişiler tarafından ortaya atılan bir matematik formülünü temel alan şifreleme sisteminin ortaya çıkardığı bir kripto para birimidir (cryptocurrency). Bitcoin (BTC) temelde blok zincir (blockchain) adı verilen bir kripto zinciri ile işlem yapar.

Blok zincir (blockchain) sisteminde madenci adı verilen cihazlar Bitcoin (BTC) transferini anonim olarak onaylar ve işlemin gerçekleşmesini sağlar. Madenci onayları sonrası zincirde oluşan her bloktan Bitcoin (BTC) olarak ödeme alırlar.

Blok zincir (blockchain) sisteminde böylece hem Bitcoin (BTC) transferleri yapılabilmekte hem de piyasaya Bitcoin (BTC) sürülmektedir.

Bitcoin (BTC), kripto para biriminin bilinirliliği elbette ki teknolojisinin sayesinde olmamıştır. Fiyatının bir anda yükselmesi ve bir yatırım aracı olarak görülmesi ile bir çok kişinin bu alana girmesine ve Bitcoin’in (BTC) varlığından haberdar olmasını sağlamıştır.

Bitcoin (BTC) Fiyatı Neye Bağlı?

Bitcoin (BTC) bir matematik formülünü temel almaktadır ve bu formül toplamda 21,000,000 BTC arz edilebilmesini sağlar. Piyasada bulunacak toplam Bitcoin (BTC) miktarının belli olması enflasyonun önüne geçmektedir.

Bitcoin (BTC) fiyatının belirlenmeside bu şekilde olmaktadır. Temel mantıkta arz-talep dengesine göre Bitcoin değerlenmektedir.

Çok sayıda kullanıcı Bitcoin almak istediğinde, piyasada belirli sayıda olmasından dolayı değeri reel paralar karşısında artmaktadır. Çok sayıda kullanıcı elindeki Bitcoin bakiyelerini satmak istediğinde, yani reel para birimleri ile takas etmek istediğinde, Bitcoin’in değeri reel paralar karşısında düşmektedir.

Bitcoin (BTC) Fiyatı Neden Düşüyor?

Bitcoin (BTC) fiyatı arz-talep dengesine yani kullanıcıların psikolojilerine ve yatırım kaygılarına göre şekillenir. Fiyat düşüşünü genel ekonomi ve siyasi hamleler etkileyebiliyor. Bu etki reel piyasalardaki kadar net olmasa da yatırımcıyı etkilediği için Bitcoin (BTC) piyasasına etki etmektedir. ABD’nin Bitcoin gibi kripto para birimlerine (cryptocurrency) karşı duruşu veya Çin devletinin vatandaşlarına Bitcoin alış-satış işlemlerinde kısıtlama getirmesi, Bitcoin ve teknolojisine güveni tam olmayan veya teknolojiyi tam bilmeyen yatırımcılar için bir geri çekilmeye neden olmaktadır.

Çin hükümetinin vatandaşlarına uyguladığı bu kısıtlamaya rağmen Bitcoin Farm denilen Bitcoin üretimi yapan büyük madenci şirketlerine destek vermesini de not etmekte fayda var.

Reel piyasaların etkileyen unsurların yanında bir de klasik bir borsa yönetimi olan pump-dump denilen işlemin yapılması da fiyatlarda sert düşüşe neden olabilmektedir.

Temelde elinde yüklü miktarda Bitcoin bulunan – Bitcoin balinası deniliyor – kişilerin yüklü satış yapması sonucu fiyatın düşürülmesi, düşüşün korkusu ile küçük yatırımcı elinde bulunan Bitcoin bakiyelerini satmaya başlayacaktır. Bu satış işlemlerinden sonra en başta yüklü satış yapan balinalar bu sefer düşük değerden alış işlemi yapmaya başlayacak ve ellerinde bulunan Bitcoin bakiyelerini arttırmış olacaklar.

Bu spekülasyonun esasında küçük yatırımcı için de avantajlı yönü vardır. Tek yapılması gereken bu denli sert düşüşlerde korkuya kapılmadan yatırımını bekletmektir. Fiyatın yükselişi ile kar ederek satış yapmaktır.

Bitcoin fiyatının düşüşü her zaman sert olmaz. Bazen düşük miktarlarda yaşanan yükseliş sonrası yapılan “kar satışı” da fiyatların ufak düşüş yaşamasına neden olabilir.

Bitcoin (BTC) Fiyatı Ne olur?

Bitcoin’in reel değerler karşılığında her zaman yükselişi olacaktır. Bitcoin miktarının sınırlı olması, bir çok alanda ödeme aracı olarak kullanılması ve teknolojisi Bitcoin’in değerli kalmasını sağlayacak unsurlardır.

İnternetin olduğu her yerde anonim işlem yapılabilmesini ve varlıkların bizzat kullanıcıların kendi insiyatifinde – banka, devlet gibi aracı kurumların olmaması- olması Bitcoin’i her zaman kıymetli bir yatırım olarak görülmesine neden olacaktır.

Bir Cevap Yazın