Bitcoin ATM Üreticisi, Yasal Zorluklar Nedeniyle İsviçre’ye Taşınma Kararı Aldı

Crypto-valley-blockchain-Bitcoin-ATM-ureticisi-Yasal-Zorluklar-Nedeniyle-İsvicre-Tasima-Karari-Aldi-kripto-para-cryptocurrency-blok-zincir-binance-bitpay

1 Ocak’ta yayınlanan bir blog yazısına göre, Bitcoin (BTC) otomatik vezne makinesi (ATM) üreticisi Lamassu, diğer ülkelerdeki yasal zorluklar nedeniyle İsviçre‘ye taşındı.

Şimdi Lamassu Industries AG olarak adlandırılan Lamassu, İsviçre’nin Lucerne kantonuna taşındı, firma “kuralların iyi tanımlandığı ve düzenleyicilerin inovasyonun yanlısı olduğu bir yerde” olmak istediğini belirtiyor.

Lamassu, hesap açma başvurusunun 15 banka tarafından reddedildiğini, çünkü Bitcoin için terminaller ürettiğini, kripto para birimlerinin ticaretinde veya depolarında yer almadığını belirtti. Ek olarak, şirket kendi sitesinde ‘Bitcoin’ kelimesini kullandığı için ödeme işlemcisi Stripe tarafından reddedildi.

İsviçre, kripto dostu yaklaşımı ve Zug şehrinde bulunan “Crypto Valley” blok zinciri (blockchain) geliştirme merkezi ile ünlüdür. Aralık ayında Zug, Avrupa’nın en hızlı büyüyen teknoloji topluluğu oldu. Zug, katılımcıların bir önceki yıla göre yüzde 177 artarak Avrupa kenti başına teknoloji ile ilgili “buluşma” etkinliklerine göre yıllık büyüme oranlarının karşılaştırılmasında en üst sıralarda yer aldı.

Kripto para alanındaki birçok büyük şirket, düzenleyici tahkim aracı olarak daha dostane bölgelere taşındı. Mayıs ayında, Polonya’daki en büyük kripto para birimi değişimi olan BitBay, bankaların artık şirketlerle işbirliği yapmaması nedeniyle ülkedeki faaliyetlerini askıya almaya karar verdi. Borsa, bunun yerine, yerel yasaların daha kripto dostu olan Malta Cumhuriyeti‘nde yeni bir tedarikçi tarafından gerçekleştirileceğini açıkladı.

Haziran ayının içerisinde dünyanın en büyük kripto değişimi olan Binance, Malta’da bir banka hesabı açtı ve yeni banka hesabının merkezin adaya taşındığını açıklamasından bu yana “çok önemli” bir gelişme olduğunu söyledi. Kararın, Japon düzenleyicilerin borsayla ilgili bir uyarı verdikleri haberi sonrasında alındığı bildirildi.

İsviçre ve Malta‘nın yanı sıra, Bermuda, Estonya ve Lihtenştayn gibi diğer ülkeler de, blok zinciri (blockchain) ve kripto projelerini memnuniyetle karşılayacak şekilde aktif bir şekilde düzenleme yapıyorlar. Temmuz ayında, Bermuda, yerel finansal teknoloji (fintech) ve blok zincir (blockchain) kuruluşlarına hizmet sunan yeni bir banka sınıfı oluşturmak için Bankacılık Yasasını değiştirme planlarını ileri sürdü.

Bir Cevap Yazın