Bahreyn Merkez Bankası, Yeni Kripto Para (Cryptocurrency) Düzenlemesi Çıkarıyor

Bahrain-Bahreyn-Merkez-Bankasi-Yeni-Kripto-Para-Cryptocurrency-Duzenlemesi-cikariyor-blok-zincir-blockchain-degisim-borsasi-exchange

Bahreyn Merkez Bankası, 25 Şubat’ta yayınlanan İngilizce yerel medya TradeArabia raporlarına göre, yeni kripto para (cryptocurrency) yönetmeliği yayınladı.

Öncesinde, geçen yılın Aralık ayında, merkez bankası kripto varlık hizmetlerini potansiyel olarak düzenlemek ve lisanslamak için taslak teklifler yayınlamıştı.

Yeni kuralların lisanslama, yönetişim, risk yönetimi, Kara Para Aklama ve Terörle Mücadele Finansmanı önlemleri, iş yapma, çıkar çatışmasından kaçınma, raporlama ve siber güvenlik ile ilgili olduğu bildiriliyor. Yönetmelik ayrıca yeni denetim ve uygulama standartları da belirlemektedir.

Bahreyn Merkez Bankası tarafından lisanslanan kripto para (cryptocurrency) değişim borsaları artık sipariş eşleştirme, işlem öncesi ve sonrası şeffaflık, piyasa manipülasyonu ve piyasadaki kötüye kullanımdan kaçınma ve ayrıca çıkar çatışmalarıyla ilgili kurallara da uymak zorunda kalacak.

TradeArabia’ya göre, merkez bankasının düzenlemesi, kripto para (cryptocurrency) değişim borsalarının, yeni müşterileri alırken güvenli bir şekilde kripto para (cryptocurrency) saklama cüzdanlarının her zaman elde edilebileceğinin güvencesini içeren şartnamelerin yanı sıra gerekli özen gösterilmesi gerektiğini de belirtti.

Bahreyn Merkez Bankası daha önce, blok zinciri (blockchain) ve kripto şirketlerinin ülkede resmi düzenlemeleri beklemek için yasal bir ‘sandbox‘ başlattı.

Ayrıca Ocak ayında, Bahreyn Üniversitesi, blok zinciri (blockchain) bağlantılı bir format kullanarak doğrulanabilir resmi kayıtlar yayınlamak için bir sistem sağlayan bir başlangıç sistemi olan Learning Machine ile ortaklaşa Blockcerts açık standardını kullanarak blok zinciri (blockchain) teknolojisi ile diploma vereceklerini açıkladı.

Bir Cevap Yazın