Bahreyn Kripto Değişimi, Orta Doğu’daki İlk Merkez Bankası Lisansını Aldı

ABD-Aciklayacagi-Tesvik-Pakedi-Bitcoin-Fiyatini-Yukseltebilir

Bahreyn merkezli kripto para (cryptocurrency) birimi değişimi (exchange) Rain, bir yasal lisans almak için Orta Doğu’nun ilk değişimi (exchange) oldu.

31 Temmuz tarihli bir blog yazısında Rain, Bahreyn Merkez Bankası‘ndan bir Crypto-Asset Module (CRA) lisansı aldığını doğruladı.

Ruhsat aynı hafta geldi Rain, V.C de dahil olmak üzere ortaklar tarafından desteklenen 2,5 milyon dolarlık bir finansman turunun başarıyla kapatıldığını açıkladı. Kripto para (cryptocurrency) türevlerinin kolu dev BitMEX ve Kuveyt blok zincir (blockchain) fonu Blockwater da katkıda bulundu. Blog yazısı şu şekildedir:

“Bu lisansla Rennes, Orta Doğu’da düzenleyici bir kuruluş tarafından tamamen lisans verilen ve döviz ticareti için sınırlı uluslararası kabul görmüş platformlara katılan ilk kripto para (cryptocurrency) alım satım platformu haline geldi.”

Orta Doğu pazarı geleneksel olarak kripto para (cryptocurrency) işletmeleri, özellikle de ticaret yapanlar için zorlu bir ortam olduğunu kanıtladı.

İslami bankacılık kanunları, belirli yargı alanlarındaki alimlerle Bitcoin (BTC) gibi kripto para (cryptocurrency) birimlerinin spekülasyon ve faiz ödünç verme üzerine kurulan normlara uyup uymadığına dair çelişkili görüş bildiren bazı işlem türlerini yasaklamaktadır.

Rain konuya değinmedi, bunun yerine tam uyumlu bir finansal operatör olarak konumunu vurguladı ve yerel bankalarla anlamlı ilişkiler kurma yeteneğini vurguladı. Blog yazısı şöyle devam ediyor:

“Lisanslama yoluyla, kripto para (cryptocurrency) varlıkları biriminin şartlarına, sermaye yeterliliği, siber güvenlik, sigorta, raporlama, yönetişim ve hem kurumsal hem de bireysel müşterilere hizmetlerimizi sunmaya hazır olduğumuzu temin eden diğer hususlar konusundaki taahhüdümüzü gösterdik.”

Bu arada Temmuz, İran’ın Arap Körfezi’nde kripto para birimi (cryptocurrency) faaliyetlerinin tanındığını gördü. Hükümetin farklı hükümet bakanlıklarında bir jokeylik döneminden sonra Bitcoin (BTC) madenciliğini (mining) resmen devralması için adımlar attı.

Bir Cevap Yazın