Azerbaycan, 2020’de Blok Zincir (Blockchain) Tabanlı Kimlik Sistemini Kabul Edecek

Azerbaijan-Azerbaycan-2020-Blok-Zincir-Blockchain-Tabanli-Kimlik-Sistemini-Kabul-Edecek-cryptocurrency-kripto-para

Azerbaycan Cumhuriyeti, 2019 sonuna kadar blok zinciri (blockchain) bazlı bir dijital kimlik sistemi projesini tamamlamayı planlıyor. Azerbaycan Merkez Bankası (CBA) bilgi teknolojisi bölümünün yöneticisi Farid Osmanov, yeni sistemin kabul edileceğini açıkladı 2020 yılının ilk çeyreğinde, yerel haber ajansı Trend haberde bildirildi.

“CBA’nın açık banka işlemlerine geçişi”

Rapora göre, CBA yöneticisi dördüncü Uluslararası Bankacılık Forumu’nda konuşma planlarını başlattı. Osmanov’un, kredi kuruluşlarına aktarılan kişisel verilerin güvenliği ve operasyonların çoğunluğunun uzaktan işlenmesi açısından sistemin umutlarını vurguladığı bildirildi.

Temsilci, ilk aşamada, uzak hesapların tüzel kişiler ve bireyler için açılacağını belirtti. Yetkili, son aşamada, projenin diğer bankacılık hizmetlerinin dahil edilmesini ve terörizmin finansmanını ve kara para aklamayı önleyen fon izleme sistemlerinin otomasyonunu hedeflediğini belirtti.

Osmanov, sistemin kabul edilmesinin doğrudan sonucunun CBA’nın açık bankacılığa geçişi” olacağını belirtti.

Azerbaycan’ın dijital para birimi şekilleniyor

Azerbaycan’ın başkenti ve Kafkasya’daki en büyük şehir olan Bakü’de düzenlenen Uluslararası Bankacılık Forumu, bölgedeki önemli bir finansal ve bankacılık etkinliğidir. Konferans, CBA, Finansal Piyasalar Denetleme Kurumu ve Ekonomik Reform ve İletişim Analiz Merkezi’nin desteği ile gerçekleştirildi.

Blok zincir (blockchain) destekli tanımlama, 2018‘den bu yana Azerbaycan’ın teknoloji yol haritası üzerinde olmuştur ve yerel yönetim, dijital bankacılıktaki teknolojik gelişmeleri koordine etmek için “2018-2020 İçin Dijital Ödemelerin Genişletilmesine İlişkin Devlet Programını” düzenlemektedir.

Bildirildiği üzere, CBA’nın Kasım 2018’den bu yana bir merkez bankası kripto para birimi (cryptocurrency) ihraç etme planları yoktu. Mayıs 2018’de, ülkenin Vergi Bakanlığı, kripto paradan (cryptocurrency) işlemlerinden elde edilen gelirin Azerbaycan’da vergilendirileceğini belirtti.

Bir Cevap Yazın