Avusturya Hükümeti Kanser Tarama Araştırmaları için Blok Zinciri (Blockchain) Destekliyor

avusturyadan-135-milyar-dolarlik-ethereum-projesi-blok-zincir-blockchain-kanser-taraması

Avusturya hükümeti hastalığı tespit etmek için Blok Zincir (blockchain) kullanan bir ABD kanser araştırma şirketini destekliyor. Hükümetin desteği, teknolojiyi teşvik etme yolunun bir parçası olarak görülmekte.

Çoklu kanser türlerini tespit etmek için bir cihaz geliştiren ve blok zincirindeki akıllı sözleşmelerle tarama sonuçlarını kaydeden Lancor Scientific, Graz şehrinde bir araştırma laboratuvarı açmayı planlıyor.

Google’ın Lenf Düğümü Asistanı gibi, Ekim ayında yapay zeka (AI) kullanan kanser tarama aracı gibi, Lancor Scientific’in teklifi de yüzde 90’lık bir doğruluk oranı hedefliyor.

Lancor ayrıca Graz Teknik Üniversitesi, Graz Tıp Üniversitesi ve uluslararası araştırma projeleri olan Sigmund Freud Üniversitesi Viyana gibi yerel üniversitelerle de beraber çalışma yürütecek.

Avusturya hükümetinin blok zincir uygulamalarının test edilmesine ilişkin yorumunda, Avusturya Dışişleri Bakanı Margarete Schramböck, blok zincirinin devlet seviyesinde önemli bir ilgi alanı olduğunu vurguladı.

Blok zincir (blockchain) kesinlikle yeni önemli teknolojilerden biri” diyor ve ekliyor:

“Yapay Zeka ve Konuşma Tanıma’nın yanı sıra, AB Başkanlığı’nın önümüzdeki döneminde vurgulamak istediğimiz en büyük konulardan biri.”

Avusturya hükümetinin tesisler için beş yıllık bir süre boyunca Lancor Scientific hibelerine vereceğini, “araştırma ekipmanı, akademik uzmanlığa erişim ve klinik denemeler yönetimi” olduğunu belirtti.

Avusturya geleneksel olarak mevzuatta denemeye açık kalarak hem blok zincir (blockchain) hem de kripto para (cryptocurrency) inovasyonunu teşvik etmeye çalışmıştır.

Başkent Viyana’da, 2017’de “kripto para birimi” de dahil olmak üzere, kamuoyunun farkındalığını genişletmek için çeşitli girişimlerde bulundu.

Bu ayın başlarında, komşu Almanya’nın Bitcoin (BTC) üzerindeki duruşundaki değişimi, Avusturya sınırındaki birkaç yıl içinde ülkenin ilk Bitcoin ATM’sinde Münih merkezli bir şirket tarafından getirilmesi ön görülüyor.

Bu arada, Eylül ayında hükümet, Ethereum (ETH) blok zincirinde 1,35 milyar dolarlık tahvil ihraç etmeye başladı.

Bir Cevap Yazın