Avustralya, Ulusal Blok Zinciri (Blockchain) Yol Haritasını Açıkladı ve Devlet Finansmanını Artırdı

Avustralya-Ulusal-Blok-Zinciri-Blockchain-Yol-Haritasini-Acikladi-ve-Devlet-Finansmanini-Artirdi-kripto-para-bitcoin-btc

Avustralya, federal hükümetten daha fazla fon sağlamada 100.000 Avustralya Doları (~ 71,200 ABD Doları) artışla ulusal bir blok zinciri (blockchain) stratejisi ve yol haritası açıkladı. Haber, 18 Mart’taki iki Avustralya bakanlığından ortak bir basın açıklamasında duyuruldu.

Sanayi, Bilim ve Teknoloji Bakanı Karen Andrews ve Ticaret, Turizm ve Yatırım Bakanı Simon Birmingham, birlikte yeni politika yol haritasının Avustralya’nın yeni blok zincirleme (blockchain) endüstrisini küresel bir lider haline getirmeyi hedeflediğini belirtti.

Yol haritası, “zincirleme, beceriler ve kapasite geliştirme, inovasyon, yatırım ve uluslararası rekabet edebilirlik ve işbirliği” gibi blok zincirlerin (blockchain) geliştirilmesini içerecektir.

Basında çıkan açıklamaya göre, Avustralya’nın liberal ulusal hükümetinden (Başbakan Scott Morrison’ın altındaki) önceki blok zinciri (blockchain) yatırımları, 2018-19’daki ülkenin Dijital Dönüşüm Ajansı’na 700.000 Avustralya Doları’nı (~ 500.000 $) dahil etti.

Bu yeni finansman, Endüstri, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı’nın, Avustralya Ticaret ve Yatırım Komisyonu’nun (Austrade )’nin bu yılın ilerleyen saatlerinde New York’taki Consensus blok zincir (blockchain) konferansına olan misyonuna katılması için Avustralya şirketlerine sponsor olmalarını sağlayacak.

Bakan Andrews, “gelecek dönemdeki senaryolar hakkındaki raporlarından elde edilen bulguları bir araya getirmek için,“ endüstri ve akademiden gelen blok zinciri (blockchain) ve teknoloji uzmanlarıyla ve CSIRO’nun Data61’iyle yakın çalışacaklarını belirtti.

CSIRO (Commonwealth Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Örgütü), yerel endüstrileri ilerletmek için bilimsel araştırmalar yapan bir Avustralya hükümeti tüzel kişiliğidir. Dijital inovasyon merkezi Data61, bugüne kadar birçok büyük blok zincirleme (blockchain) projeye öncülük etti.

Basın bülteninde Bakan Birmingham, hükümetin blok zinciri (blockchain) onayının “Avustralya ve teknoloji şirketlerinin dünyanın en hızlı büyüyen teknoloji sektörlerinden birinde oyunun önünde kalmasını sağlamaya yardımcı olacağını” vurguladı.

Geçen yıl boyunca, Avustralya’da hem hükümete hem de finans sektörüne blok zinciri (blockchain) entegre etmek için büyük girişimlerde bulunulmuştur.

Temmuz 2018’de IBM, federal departmanlar arasında veri güvenliğini ve otomasyonu geliştirmek için blok zincir (blockchain) ve diğer yeni teknolojileri kullanmak için Avustralya hükümeti ile beş yıllık 1 milyar AU (740 milyon $) anlaşma imzaladı.

Bir Cevap Yazın