Atomic Swap Nedir?

Atomic swap, bir kripto para değerinin bir diğer kripto para değerine herhangi üçüncü bir partiye gerek duyulmadan değiştirilmesine verilen addır. Yeni ortaya çıkmış bir teknoloji olan atomic swap, Bitcoin’e sahip olan birinin bir borsa platformuna gerek duymadan elindeki Bitcoin’leri Litecoin bulunduran biriyle takas yapabilmesine olanak sağlar. Burada takasın gerçekleştiğinden emin olmak için hash time-locked contract (HTLC) adı verilen kontratlar kullanılmaktadır.

Bu kontratlar sayesinde atomic swap sürecinde iki tarafında gereklilikleri yerine getirip getirmediği otomatik olarak kontrol edilir. Bu kontratlar alıcının işlemi belli bir süre içinde onaylamasını gerektirir, yoksa paralar göndericiye geri iade edilir.

Böylece iki kişi arasında takasın gerçekleşmesi için iki tarafında de kendi blockchain’lerine kendi işlemlerini belirtmeleri gerekir. Kendilerine gelen parayı alabilmeleri için, cüzdanlardaki özel anahtar sistemine benzer bir protokolle işlemi onaylamaları gerekir.

Her ne kadar kullanışlı bir teknoloji olsa da, kripto paraların atomic swap desteklemesi için  bazı gereklilikleri yerine getirmesi gereklidir. Bunlardan biri de Lightning Network sistemini kullanıyor olması gereklidir.

Bit HTLC iki blockchain’i bağladığı düşünülürse, Lightning Network de ödeme kanallarını birbirine bağlamaktadır. Ayrıca, iki blockchain arasında işlemin gerçekleşmesi için ikisinin de aynı kriptografik hash fonksiyonunu kullanıyor olması gerekir.

Şu an için atomic swap’ın geleceği parlak gözükmektedir. Litecoin’in yaratıcısı Charlie Lee Bitcoin kullanarak Litecoin için atomic swap işlemi gerçekleştirmeyi başardı. Bu teknoloji gelişmesiyle beraber merkezsiz takas platformları borsaların yerini alabilirler. Ancak bu teknolojinin zorluklarından biri, takas yapacak tarafların iki blockchain sistemini de bilgisayarlarına indirmiş olması gerekmektedir.

Bazı merkezsiz borsalar bu teknolojiyi kullanmaya başladılar. Atomic swap teknolojisinin geleceğini dikkatle takip etmek gerekiyor.

Bir Cevap Yazın