Atık Yönetimi Firması BAE Şehrinde Blok Zincir (Blockchain) Platformunu Başlattı

Atik-Yonetimi-Firmasi-BAE-sehrinde-Blok-Zincir-Blockchain-Platformunu-Baslatti-kripto-para-cryptocurrency

17 Şubat tarihinde bildirilen, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Sharjah, ülkenin resmi haber ajansı Emirates Haber Ajansı (WAM) ‘da blok zinciri (blockchain) etkin bir atık izin portalı açılacak.

Blok zincir (blockchain) bazlı atık izin portalı, Sharjah’ın serbest ticaret bölgesi şehri olan çevre, geri dönüşüm ve atık yönetimi şirketi Bee’ah ve Hamriyah Serbest Bölge Kurumu (HFZA) tarafından ortaklaşa geliştirilecektir. WAM’a göre, platform, işlemleri doğrulamak, işlemek ve depolamak için blok zincir (blockchain) teknolojisini kullanan ilk şehir.

Rapora göre, platform HFZA içerisinde izin başvurusu yapan müşteriler için maliyetleri düşürecek ve izin verme süresini birkaç günden sadece birkaç saate düşürecektir. Açıklamada ayrıca “tüm işlemlerin tamamen güvenceye alındığı, temel olarak herhangi bir insan hatasını veya sahtekarlığı ortadan kaldıracağı” iddia ediliyor.

Bee’ah CEO’su Khaled Al Huraimel, teknolojinin “sadece kesintisiz operasyonları kolaylaştırmakla kalmayacak aynı zamanda müşteriler ve operatörler arasındaki güveni de artıracağını” beklediğini söyledi.

BAE’nin merkez bankası, iki ülke arasındaki sınır ötesi işlemlerde kabul edilen kripto para (cryptocurrency) birimini yayınlamak için Suudi Arabistan Para Otoritesi ile işbirliği yapıyor. Bu ay, ülkeden altı ticari bankanın projeye katıldığı bildirildi.

Geçtiğimiz yılın Aralık ayında, bazı uzmanlara göre BAE’nin, 2019’da kripto ile ilgili yeni yasalar vaat etmesi nedeniyle blok zincir (blockchain) ile ilişkili işletmeler için önde gelen hedefler listesine katılmak istediğini duyurdu.

Bir Cevap Yazın