ASIC Nedir?

ASIC, application-specific integrated circuit’in (uygulamaya özel entegre devre)  kısaltmasıdır. Kısaca sadece tek bir işi yapması amacıyla tasarlanan bir donanımdır. Bu  işlerden biri olarak kripto para madenciliği örnek verilebilir. Hatta artan rekabet ve zorlukla beraber madencilikten kar etmenin tek yolu olarak ASIC cihazları gösterilebilir.

Aslında ASIC kullandığımız birçok cihazın bünyesinde bulunur. Örneğin telefonlarda arama yapmamıza sağlayan ASIC’lar bulunur.

İlk kripto para olan Bitcoin başlangıçta yalnızca CPU’larla madencilik yapılmasına izin veriyordu. Ancak daha sonralarda GPU’lar daha hızlı oldukları için CPU’ların yerine tercih edilmeye başlandı ve madencilik piyasasını kontrol altına aldılar.

Madencilik temelde rekabete dayalı bir iştir. Her cihaz bir bloğu tamamlanmasını sağlayacak olan hash girdisini bulmak için çalışır. Bu işlemin zorluğu ve süresi de bilgisayarın toplam gücüne bakarak sistem tarafından otomatik olarak belirlenir. Bu nedenle madenciler için CPU madenciliği imkansız bir hale geldi ve madenciler GPU’lara yönelmeye başladı.

Bu sürecin bir benzeri ilerleyen süreçte GPU’lar ve ASIC cihazları arasında da yaşandı. GPU’lar artan zorluğa ve hıza dayanamadı ve yerlerini ASIC cihazlarına bıraktılar. Samsung gibi büyük firmalar da ASIC miner üretimi faaliyetlerine gireceklerini duyurdular.

Bitcoin madenciliği için özel üretilen ASIC’ler sadece SHA256 algoritmasına dayanan kripto para birimleri için kullanılabilirler. Örneğin Litecoin’in dayandığı Scrypt algoritması için üretilmiş bir ASIC yoktu fakat daha sonra üretildi.

Bir Cevap Yazın