Analistlerin % 62’si Brexit’in Kripto Para (Cryptocurrency) Birimlerinin Değerini Artıracağına İnanıyor

Analistlerin-%-62-Brexit-Kripto-Para-Cryptocurrency-Birimlerinin-Degerini-Artiracagina-inaniyor-kripto-para-cryptocurrency-blockchain-blok-zincir

2017’de bir ICO işleten bir pazar istihbarat şirketi Cindicator tarafından toplanan verilere göre, analistlerin en az % 62’si yaklaşmakta olan Brexit’in dijital varlıklar ve kripto para (cryptocurrency) birimleri için piyasa üzerinde olumlu bir etkisi olacağına inanıyor. Ankete katılan tüm tarafların % 74’ü kripto para (cryptocurrency) birimlerini portföylerine ek olarak görmektedir.

Çoğu analist, Brexit’in şu anki son tarihinin geçeceğine, ancak uzatılacağına inanıyor. Cindicator’ın Hibrit İstihbaratı’na göre, 29 Mart’ın son tarihine kadar % 19,1’lik bir şans var. % 22,5’le, İngiltere’nin AB’den anlaşma yapmadan çıkma şansı çok daha yüksek. Ancak en muhtemel senaryo, % 82,75 olasılıkla, son teslim tarihinin yalnızca bir uzatma elde etmesidir.

Okuyucular, İngiliz milletvekillerinin şu anda Başbakan Theresa May’ın reddetmiş oldukları bir anlaşmanın yeniden sunulması gereği tarafından şaşırdıklarının farkında olabilirler. Önerisinin ikinci başarısızlığı istifasına yol açtı. Bütün bu durum, İngiliz medyasında ve tüm çevreyi yeniden düşünen siyasi çevrelerde çok şey yaşadı.

Sonraki Haftalarda Ne Olur?

İngiliz hükümetinin halkın iradesini geçersiz kılması ve AB üyesi olarak kalması konusunda ufak bir şans var. Çoğu analist, böyle bir çabanın parlamento üyelerinden gerekli desteği alamadığını düşünüyor.

Brexit’in ekonomik etkileri zaten yıllardır hissedilmiştir. İngiltere Merkez Bankası, 2016 yılında alınan karardan bu yana her hafta ekonomiden yaklaşık 800 milyon sterlinlik paranın atıldığını tahmin ediyor. Aynı dönemde İngiliz sterlini (GBP) dolara karşı % 5, Avro karşısında % 10 değer kaybetti.

Pound diğer para birimleri karşısında sürekli dalgalanırken, aynı etkinin yine de gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini söylemek zor. Bununla birlikte, bu aralıkta devam eden bir kaybın arkasında bir sebep olması gerekir ve saygın ekonomistlerin çoğu Brexit kararının birincil faktör olduğuna inanıyor.

Londra Finans Merkezi Olma Özelliğini Kaybediyor Mu?

Cindicator’a göre, en az 275 finans şirketi Londra’dan çıkarken, diğer birçok firma Avrupa operasyonlarını bağımsız bir İngiliz hazırlığı için yeniden düzenliyor. Londra, dünyanın en büyük finans merkezlerinden biri olmaya devam ediyor, ancak yakındaki Avrupa pazarlarına erişim Brexit’ten etkilenirse durumu değişebilir.

Ancak Brexit Almanya ve İrlanda’yı olumlu yönde etkiliyor. Pek çok hedge fon Dublin’e taşınırken, bankalar Frankfurt’a gidiyor.

Bitcoin’in (BTC) ekonomik kargaşa zamanlarında büyüdüğü aynı nedenden ötürü, anlaşması olmayan sert bir Brexit’in kripto para (cryptocurrency) birimlerinin değeri üzerinde olumlu bir etkisi olması muhtemeldir. GBP’yi harcayarak uluslararası pazarlara erişimin gelmesi zor olabilir ve bunu yaparken daha fazla sürtünme olabilir. Sonuç olarak, insanlar kriptoları hem GBP değerinin düşmesine karşı bir risk olarak hem de sınır ötesi işlemlerde kullanışlarından dolayı koruyabilirler.

Özellikle, ankete katılan analistlerin yaklaşık % 20’si Brexit’in kripto para (cryptocurrency) birimleri üzerinde gerçek bir etkisi olmayacağını düşünüyor. İngiliz vatandaşlarının yakın tarihli bir anketi, kripto para (cryptocurrency) birimlerine duyulan güvenin düşük olduğunu, ilginin göreceli olarak yüksek olduğunu buldu. Bu, hükümet politikasının Britanyalıların finansal yaşamını olumsuz yönde etkilemesi durumunda değişebilir.

İngiliz, Kripto Para (Cryptocurrency) Mevzuatı Belirsizliğini Koruyor

Anketin belki de en heyecan verici sonucu, Brexit sonrası Britanya’nın daha gizli kripto düzenlemelerine sahip olabileceği inancıdır. Blok zincir (blockchain) işletmeleri için yakındaki Fransa ile rekabet etmek, geçmiş zaman için yeni bir hal alabilir. Ancak, tahmincilerin % 44’ü bu görüşe katılmıyor. Raporun dediği gibi, bunun biraz olumsuz bir etkisi olabileceğine inanıyorlar:

“Analistlerin neredeyse % 44’ü Brexit’in İngiltere’deki kripto düzenlemesini etkilemeyeceğine inanıyor. Anlaşmaya varılma senaryosunda, AB’den çekilmek ECA’nın yürürlükten kaldırılmasına yol açacak. Bu, pek çok hukuk alanında 17.105 yasal aracı etkili bir şekilde kaldıracak. Bu nedenle Birleşik Krallık yasama sistemi için ciddi komplikasyonlar yaratmaktadır Brexit’ten sonra, hükümetin doğrudan geleneksel politik, ekonomik ve finansal meselelerle ilişkili yasal süreçlere odaklanması gerekir.Bu nedenle bazı tahminciler kripto para (cryptocurrency) birimi gibi yenilikçi teknolojideki düzenleyici gelişmelere inanmamaktadır ve blok zincir (blockchain) gelecek 2-5 yıl boyunca etkin bir şekilde ertelenebilir.”

Euro bölgesinden ayrılmak, basit bir işlemden başka bir şey değildir ve İngiltere’nin deneyiminin, bu kadar fazla düşünen başkaları üzerinde cesaret kırıcı bir etkisi olması muhtemeldir. Sorunlar, en azından, faydalarından çok daha ağır basabilir.

Bir Cevap Yazın