Amerika’da SEC, Bitcoin Destekli Menkul Kıymetler Satıcısına Ceza Verdi

Amerika Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 27 Eylül’de yayınladığı bir açıklama ile, Bitcoin tarafından finanse edilen güvenlik temelli swaplar sunan uluslararası menkul kıymetler satıcısı 1pool Ltd.’e karşı dava açtığını belirtti.

1pool ltd.

SEC açıklamasında, dava, kripto para birimi ile ilgili hizmetler sağlayan ve 1broker.com’un ve Avusturya merkezli CEO’su Patrick Brunner’ın arkasında yer alan Marshall Adaları merkezli 1pool Ltd. şirketini içeriyor. Şikayette, tarafların, Bitcoin (BTC) ile finanse edilen güvenlik temelli swaplarla ilgili federal menkul kıymet yasalarını ihlal ettiğini iddia edilmektedir.

Şikayet, Amerika’nın Columbia Bölge Mahkemesine yapıldı ve daimi tedbirler, kayıplar, faizler ve cezalar talep ediliyor. SEC, Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) paralel bir eylemde 1pool’a karşı kendi suçlamalarını yaptığını da belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC)

Şikayete göre, Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ile özel bir ajan, gizli bir şekilde, federal menkul kıymet yasalarının gerektirdiği yatırım eşiklerine uymamış olsa da, Amerika’dan  1broker platformunda güvenlik tabanlı takas satın aldı. SEC ayrıca, kullanıcılarından ek bilgi talep edilmeden, yalnızca mail adresleri ve bir kullanıcı adıyla platformdaki hesapları açabileceğini de ekledi.

SEC ayrıca, Brunner ve 1broker’ın güvenlik temelli swaplarını Amerika’da kayıtlı geleneksel bir değişim borsası üzerinde işlemden geçiremediğini ve güvenlik tabanlı bir swap satıcısı olarak düzgün bir şekilde kayıt yapmadığını iddia ediyor. SEC’in Fort Worth Bölge Ofisi Müdürü

1broker

Shamoil T. Shipchandler şunları söyledi: “Amerika’lı yatırımcılar ile işlem yapan uluslararası şirketler, kripto para kullanarak federal menkul kıymet yasalarına uyumu engelleyemezler.”

Bu hafta SEC, PlexCoin olarak bilinen sahte İlk Para Teklifi (ICO) arkasındaki kişilere karşı yaptırımlar istediğini duyurdu. Taraflar, yanıltıcı, aldatıcı ve kayıt dışı menkul kıymetler teklifinde “yasadışı” olarak kabul edilen yatırımcı fonlarını “suiistimal” ile suçlanıyorlar.

Bu ayın başlarında, SEC bir durdurma, çekilme emri ve Crypto Asset Management (CAM) ve kurucusu Timothy Enneking’e 200.000 dolar para cezası verdi. SEC, CAM’ın kendisini “Birleşik Devletler’deki ilk düzenlenmiş kripto varlık fonu” olarak “yanlış temsil ettiğini” söyledi ve 2017’nin sonlarında 44 yatırımcının 3,6 milyon dolar artırdığını ve net varlık değerini 37 milyon dolara çıkardığını söyledi.

Bir Cevap Yazın