ABD’nin Açıklayacağı Teşvik Paketi Bitcoin Fiyatını Yükseltebilir

ABD-Aciklayacagi-Tesvik-Pakedi-Bitcoin-Fiyatini-Yukseltebilir

Yapılan son araştırmalar hükümetlerin açıkladığı teşvik paketlerinin hisse senedi borsaları ile birlikte kripto para borsalarında da yükselişlere neden olduğunu tespit etti. 

Coronavirüs salgını ile birlikte ABD’de nisan ayında vatandaşların hesaplarına yatırılan 1200 dolarlık ödemelerin ardından önde gelen kripto para borsası CoinBase kendilerine gelen 1200 dolarlık bakiyelerde ciddi şekilde artış olduğunu kaydetti.

Şu an ABD’de ikinci teşvik pakedi ödemeleri ile ilgili ciddi bir tartışma sürüyor. Demokratların elindeki Temsilciler Meclisi’nde teşvik pakedi konusunda Başkan Nancy Pelosi başta olmak üzere Demokratlar ile iktidardaki Cumhuriyetçiler arasında sert tartışmalar yaşanıyor.

Demokratlar teşvik ödemesi konusunda Trump yönetimini ikna edebilirlerse, yıl bitmeden Amerikan vatandaşların hesaplarına yeni teşvik ödemelerinin yapılacağı tahmin ediliyor.

Mart ayında 6500 USD fiyat seviyesinden fiyatlanan Bitcoin’in, Ekim 2020’de 10,500 sınırını geçmesi dünya genelinde açıklanan teşvik paketleri ile açıklanıyor. Coronavirüs pandemisinin dünya genelinde harcama eğilimlerini düşürdüğü, tüketim alışkanlıklarını değiştirdiği ve bu yüzden insanların daha çok finansal yatırım yapmaya başladığı tespit ediliyor.

Ayrıca FED’in yıllık 4,4 trilyon dolar olan para arzının 5,5 trilyon dolara çıktığı ve ABD yıllık enfkasyon oranının 2,5’ten 2,9’a yükseldiği raporlandı.

Dünya genelinde harcama eğilimlerinin düşerek, enflasyonun daha da yükseleceği beklentisiyle hareket eden yatırımcılar, enflasyondan korunmak için finansal piyasalara ve özellikle güvenli limanlar olarak bilinen altın, hisse senedi gibi enstrümanlara yönelirken, bu enstrümanların bir alternatifi olarak görülen kripto paraların da bu yükselişten faydalandığı düşünülüyor.

Not: Bu yazıda yatırım tavsiyesi verilmemiştir ve beklentiler Paranfil’in görüşleri değildir.

Kripto paralar ile ilgili son dakika haberlerinden anında haberdar olmak için Telegram sayfamızı takip edebilirsiniz. https://t.me/paranfil

Bir Cevap Yazın