ABD: Yeni Yasa Tasarısı ile Kripto, Menkul Kıymet Olarak Tanımlanması İstenmiyor

US-Crypto-Regulation-ABD-Yeni-Yasa-Tasarisi-ile-Kripto-Menkul-Kiymet-Olarak-Tanimlanmasi-İstenmiyor-kripto-para-cryptocurrency-ico

İki Amerikan Kongre üyesi, 20 Aralık’ta, dijital varlıkların menkul kıymet olarak tanımlanmasını yasaklayan Temsilciler Meclisine bir yasa tasarısı sundu.

“2018 Token Taksonomi Yasası”, Warren Davidson ve Darren Soto tarafından tanıtıldı ve 1933 tarihli Menkul Kıymetler Yasası ve 1934 tarihli Menkul Kıymetler Yasası değiştirilerek dijital paraların menkul kıymetler olarak tanımlanmasından kaçınılmaya çalışıyor. Tasarıda özellikle şu detaylar dikkat çekti:

“… Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nu, kamu anahtar şifrelemesi ile güvence altına alınan dijital birimlerle ilgili belirli düzenleyici değişiklikleri yürürlüğe koyma, bireysel emeklilik hesaplarında tutulan sanal para birimlerinin vergilerini ayarlama, sanal para değişimi için bir vergi muafiyeti yaratma, nakit veya diğer amaçlar için sanal paranın satış veya değişiminden doğan kazançlar için vergilendirilmesinden de minimum muafiyeti yaratmak.”

Belgede ayrıca, Hazine Müsteşarının kazanç veya kayıpların muhasebeleştirildiği dijital para birimindeki iadeler için bilgi sağlayan düzenlemelerin düzenlemesi gerektiği de belirtilmektedir.

Davidson, Aralık ayı başında kripto para birimleri ve dijital varlıklara bir “varlık sınıfı” oluşturmak için mevzuat getirmeyi planladığını açıkladı. Yasanın “onların menkul kıymet olarak sınıflandırılmasını engelleyeceğini, ancak federal hükümetin ilk para tekliflerini daha etkin bir şekilde düzenlemesine izin vereceğini” belirtti.

Eylül ayında Davidson tarafından düzenlenen “kripto yuvarlak masa” Kongre tarafından takip ediliyor. Büyük Wall Street firmaları ve kripto şirketlerinden 45’in üzerinde temsilci, kanun yapıcılara ilk para teklifleri (ICO) ve dijital para birimleri için belirgin bir açıklık eksikliği olduğunu söylerken, bazı katılımcılar mevcut düzenlemelerin sadece belirsiz değil, güncelliğini de yitirdiğini savundu.

Kasım ayının sonlarında, Davidson, ICO‘ların ABD menkul kıymet yasalarını “yana kaydırmasına” ve ICO‘ların federal ve eyalet düzeyinde menkul kıymetler yerine ürün olarak ele alınmasını öngören bir yasa tasarısı sunmayı planladığını duyurdu.

Bir Cevap Yazın