ABD Meclis Komitesi, Zuckerberg’in Ocak Ayından Önce Libra İle İlgili Tanıklığını İstedi

ABD-Meclis-Komitesi-Zuckerberg-Ocak-Ayindan-once-Libra-ile-ilgili-Tanikligini-istedi-calibra-kripto-para-cryptocurrency

Amerika Birleşik Devletleri Meclis Finansal Hizmetler Komitesi’nin, 29 Ekim’de şirketin Libra stablecoin planlarıyla ilgili ifade vermesi için Facebook COO Sheryl Sandberg‘i davet ettiği bildirildi.

3 Ekim’deki Bilgilendirme raporuna göre, davet önemli bir şartla geliyor: CEO Mark Zuckerberg’in 2020’den önce komite önünde görünmeye razı olduğu.

David Marcus’un ifadesi

Rep. Maxine Waters başkanlığındaki Komite, yakın zamanda Facebook’un Libra’ya yönelik önerisinin ve buna bağlı dijital cüzdan Calibra’nın 2019 sonbahar gündeminin bir parçası olarak öncelikli olarak belirlenmesini planladığını duyurdu.

Bilgi kaynaklarına göre, Sandberg, Libra ve Facebook’un reklamcılık politikaları hakkında sorgulanacak. Sosyal medya titanı, Mart ayında, reklamlarının konut piyasasındaki ayrımcı uygulamaları kolaylaştırdığı iddiasıyla, sivil haklar grubu ile 5 milyon dolarlık bir anlaşmaya vardı.

İfadenin gerçekleşmesi durumunda Sandberg, Libra ile ilgili Komite önünde ifade veren ikinci Facebook yöneticisi olacaktır. Temmuz ortasında, Calibra CEO’su David Marcus kara para aklama ve diğer uygunluk önlemlerinin yanı sıra şirketin gözetim ve veri toplama önlemlerine kamu ve devlet güveni meselesi gibi konularda da ifade verdi.

Milletvekillerinin düşmanca tavrı

Rep. Maxine Waters, teknoloji devinin “tüketici verilerini özel bir şekilde Equifax’a benzer bir ölçekte özel tutamadığını gösterdiğini” gösterdiği endişelerini dile getirerek ABD’deki daha fazla Libra şüphecisi milletvekillerinden biri olduğunu kanıtladı. ABD’nin 2016 başkanlık seçimlerini kötü niyetli Rus devlet aktörlerinin reklamları satın almalarını ve hedeflemelerini sağladı.”

Haziran ayının ortalarında, firmanın “sıkıntılı geçmişini” vurgulayarak Facebook’un Libra çalışmasını durdurmasını istedi.

Bu hafta, 2 Temmuz 2019 tarihli Zuckerberg ve Facebook çalışanları arasındaki soru-cevap oturumlarındaki sızıntılar CEO’nun Libra’nın başlatılması için erken stratejisini ortaya koydu.

Oturumlar sırasında, CEO projenin “asıl sorunlarla karşı karşıya olduğunu kabul etti. Finans, çok sıkı bir şekilde düzenlenmiş bir alandır […] kara para aklamayı önlüyor, teröristlerin ve farklı hükümetlerin iş yapamayacağınızı söyleyen kişilerin finansmanını önlüyor. ”

Bir Cevap Yazın