ABD Gümrük İdaresi Kripto Para Dönüşümlerinin İzlenebilir Olmasını Talep Ettiler

Amerika, Göçmenlik ve Gümrük İdaresinden bir yetkilinin salı günü yaptığı açıklamaya göre, suçluların kripto para birimi üzerinden çıkış yaptığı her işlemin hükümet için bir her defasında bir “güvenlik açığı” oluşturduğunu belirtti.

ICE’nin Yurtiçi Güvenlik Soruşturmaları (HSI) bölümü ile yurtiçi operasyonlar müdür yardımcısı Matthew Allen, kripto paranın uluslararası uyuşturucu kaçakçılığındaki rolü üzerine ABD Senatosu Genel Sekreteri’nden 3 Ekim’de yapılan bir duruşmada tartışıldı.

Allen, “Karanlık online pazarlarda ve diğer ‘endekslenmemiş’ web sitelerinde, satın almalarda çoğu zaman, Bitcoin ve Monero gibi kripto paralarla ödeme yapılır.”

Özellikle, HSI’nin uyuşturucu satışlarından elde edilen geliri aklamak için kripto para kullanan suçluları izleme konusunda bir miktar başarıya sahip olduğunu belirtildi.

Amerika Birleşik Devletleri Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza

Kripto para birimleri aktarım değerini nispeten kolay kılarken, suçluların hala kripto para birimlerini dönüştürmesi gerektiğini iddia ediyordu. “Parasal değişim yapıldığında, bir güvenlik açığı yaratılır” diyerek devam etti.

Allen şöyle açıklıyor: “Bu, suçluların kolluk kuvveti ve yöntemleri ile tanımlanmalarının gerekli bir zamandır.” ve devam etti:

“Gözetleme, gizli operasyonlar ve gizli bilgi kaynakları gibi geleneksel soruşturma yöntemlerini kullanarak, mali ve blok zincir analizi ile birleştiğinde, ICE-HSI suçluları bulabilir ve [transnasyonal suç örgütlerini] ve karanlık ağ pazarlarına giren veya onları destekleyen suç şebekeleri için tipik olarak akan kripto para düzenini bozabilir.”

Allen, özellikle Peer-to-peer borsalar, genellikle kullanıcıların anonim kalmasını sağlamak için, para hizmetleri işi olarak kayıt yapmayı reddeden ve uyum yasalarını takip etmeyen girişimlere atıfta bulunarak. Birden fazla kripto para birimi değişimi türünü ve kara para aklamayı kolaylaştırmak için nasıl kullanılabileceğini anlatmaya devam etti.

Ancak, buna rağmen, ulusal ve uluslararası kuruluşlar kripto paraları en iyi şekilde takip edebilecekleri konusunda araştırmacıları eğitiyorlar.

Yetkili, “Araştırmacıları, organizasyonların gelirlerini aklamadan ya da fentanil/opioid ya da diğer narkotiklerin satın alınmasını finanse etmek için kripto para kullanmalarından caydırmak amacıyla eğitiyoruz.” dedi.

Kripto para birimleri ile yasadışı ticaret yapılması yönündeki düzenlemeler hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Siz de görüş ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın