2018’den Beri Bitcoin Arzının %64’ü Taşınmadı

2018-Beri-Bitcoin-Arzinin-%64-Tasinmadi-btc-kripto-para-cryptocurrency-hodl-wallet-cuzdan

Dolaşımdaki toplam Bitcoin’in (BTC) %60’ından fazlası cüzdanlarını bir yıldan fazla terk etmedi.

Bu, 2 Aralık’ta Bitcoin ağ etkinliği hakkında istatistik paylaşan Rhythm’in analiz sonucuydu.

BTC yatırımcıları risk ve kısa vadeli kazanımları kapattı

Madencilik ile kazanılan yaklaşık 18.08 milyon Bitcoin, 11.58 milyon -veya arzın %64’ü- 2018′den beri aynı cüzdanda kaldı.

Rakam, o dönemde olduğu gibi dikkat çekicidir, BTC/USD, yalnızca altı ay sonra geçen Aralık ayında 3.100 $ ‘dan, 13.800 $’ a yükseldi.

Daha sonra, piyasalar aşağıya doğru geriledi ve 25 Kasım’da 6,500 $ ‘lık düşüşe ulaşmak için yüksek oranların %52’si tıraşlandı.

“Son çare Hodlers delilik,” diye özetledi Rhythm.

Verilere göre, toplam arzın bir yüzdesi olarak uyuyan BTC miktarı son yıllarda keskin bir şekilde artmıştır. Hem boğa piyasalarında hem de piyasalarda yükseliş eğilimi devam etmekte ve yatırımcılar arasında kârlılıktan bağımsız olarak harcama yapmak yerine tasarruf etme isteğinin sinyalini vermektedir.

Zor para anlayışı

Böyle bir özellik Bitcoin’in zor para gibi özelliklerine uyuyor: merkezi bir otoritenin manipüle edemeyeceği sabit bir arz ve emisyon programı olan para birimi.

Kripto para biriminin savunucuları uzun zamandır özellikleriyle reel para birimi gibi “kolay para” arasındaki ayrımı çizmişlerdir.

Arzını manipüle edebilecek bir para birimi, tasarrufun önüne geçerken harcamaları ve borçlanmayı teşvik eden ekonomik bir sisteme uyar. Saifedean Ammous’un popüler kitabında “Bitcoin Standard” adlı kitabında özetlendiği gibi, tüketiciler, hükümetin ve merkez bankasının müdahalesi nedeniyle uzun vadede değerini kaybettiği için parayı daha erken harcama dürtüsünü hissediyorlar.

Bitcoin yatırımcıları, aksine, “düşük zaman tercihi” olarak adlandırılan ve ekonomik olarak mümkün olan en kısa sürede satın almaktan daha karlı olduğunu anlatarak geleceğe yönelik tasarruf sağlamaya devam ediyor.

 

Bir Cevap Yazın