0x Nedir?

0x, Ethereum blok zincirinin bir parçası olarak merkezi olmayan bir değişim sunmak için tasarlanmış açık protokoldür. 0x, dünyanın dört bir yanından merkezi olmayan bir değişim yürütmesine izin veren Ethereum akıllı kişilerini içeren bir protokol kullanılarak yapılır. 0x’ün arkasındaki ekip, gelecekte Ethereum’dan binlerce jeton bulacağınıza ve 0x’in bunları değiştirmek için etkili ve güvenilir bir yol sağlayabileceğine inanıyor. 0x, mümkün olan en iyi özellik kombinasyonunu sağlayarak hem merkezi hem de merkezi olmayan borsalardan farklı olacak şekilde tasarlanmıştır.

0x’in merkezi olmayan ticareti, Gaz fiyatlarını düşüren ve trafik durumunu azaltan zincir dışı bir sipariş türü kullanır. Merkezi olmayan borsaların çoğunda Ethereum blok zincirinde çalışan akıllı sözleşmeler kullanılır. Bu, siparişlerin ve işlemlerin akıllı sözleşmelerde gerçekleştiği ve kullanıcıların üçüncü bir tarafa emanet etmek yerine her zaman fonlarına erişebileceği anlamına gelir. Ayrıca, tüccarlar fonlarına her erişmek istediklerinde, bir borcun akıllı sözleşmesine para yatırmak veya sipariş vermek için, blockchain üzerinde işlem yapmak zorunda oldukları anlamına gelir. Bu, Ethereum ekosisteminin bu işlemlerin madenciler tarafından blok zincirinde yönetildiğinden emin olmak için gereken dahili bir ücret olan Gas’a mal oluyor.

Kurucuları Kimlerdir?

0x’un kurucuları, birincisi CEO ve ikincisi CTO olan Will Warren ve Amir Bandeali’dir. Her ikisi de akıllı sözleşme araştırma ve geliştirme üzerine uzmanlardır. Warren, UC San Diego’da makine mühendisliği okuduktan sonra Los Alamos Ulusal Laboratuarı’nda uygulamalı fizik araştırmaları yürütüyordu. Bandeali, Illinois Üniversitesi Urbana-Champaign’da finans okuduktan sonra DRW ile sabit gelirli bir tüccardı. Diğer ekip üyeleri arasında blockchain mühendisleri, yazılım mühendisleri, grafik ve ürün tasarımcıları, uçtan uca iş stratejileri ve diğer becerilere sahip insanlar bulabilirsiniz. Projenin danışmanları, Polychain Capital, Coinbase ve Pantera Capital gibi şirketlerdir.

0x Nasıl Alınır?

Başlamak için 0x’i bir veya daha fazla para birimi çiftinde listeleyen bir exchange’i arayın. Daha sonra, e-posta adresinizi girip bir şifre oluşturarak bir hesap açmanız gerekir. Birçok borsa, para yatırıp ticarete başlamadan önce tam adınızı, iletişim bilgilerinizi ve geçerli bir fotoğraflı kimlik belgesi isteyebilir. Ayrıca, ek bir güvenlik katmanı için hesabınızda iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmenizi öneririz. Hesabınıza TL yatırma işlemi yaptıktan sonra 0x hizmeti sağlayan borsa siteleri üzerinden alış işlemi yapabilirsiniz. Şimdi, seçtiğiniz exchange’in alış-satış bölümünü tıklayıp 0x gibi istediğiniz para birimi eşleştirmesini aratabilirsiniz. Satın alma işleminizi onaylamadan önce, işlemin tüm ayrıntılarını gözden geçirdiğinizden ve toplam maliyetten memnun olduğunuzdan emin olun.

Bir Cevap Yazın